Orawczyk Klinika Leczenia Żył
VenaSeal
System zamykania żylaków VenaSeal to wyjątkowa, mało inwazyjna, nietermiczna metoda leczenia żylaków, nie wymagająca znieczulenia tumescencyjnego oraz noszenia pończoch uciskowych umożliwiając pacjentom powrót do normalnej aktywności natychmiast po wykonanym zabiegu.
System Venaseal wykorzystuje zasadę działania klejów tkankowych z grupy cyjanoakrylatów. Jest medycznym klejem przeznaczonym do bezpiecznego zastosowania wewnątrznaczyniowego, który usprawnia przepływ krwi poprzez uszczelnienie bądź zamknięcie zmienionej chorobowo żyły. System dostarcza niewielkie ilości kleju medycznego do chorej żyły, następnie klej powoduje jej zasklepienie, a przepływ krwi jest przekierowany do pobliskich, zdrowych żył.
Metoda VenaSeal posiada liczne zalety:
- praktycznie bezbolesny przebieg procedury (bez nacinania skóry, brak efektu nagrzewania tkanek oraz brak konieczności stosowania tumescencyjnego znieczulenia nasiękowego);
- wysoką skuteczność zabiegu (pełne zamknięcie poddawanych klejeniu pni żylnych w obserwacji odległej wynosi ponad 90%!), nawet w przypadku dużych żylaków o średnicy powyżej 10-12 mm;
- możliwość szybkiego powrotu do pracy i codziennych obowiązków (jeszcze w dniu zabiegu!);
- brak konieczności stosowania pończoch przeciwżylakowych w okresie pozabiegowym (ta reguła dotyczy większości żylaków zamykanych klejem);
- małe ryzyko przebarwień pozabiegowych (przewaga nad EVRF, starymi systemami laserowymi i skleroterapią);
- znikome ryzyko uszkodzenia gałęzi nerwowych towarzyszących głównym pniom żylnym układu powierzchownego (jest to metoda z wyboru przy dużych żylakach pnia żyły odstrzałkowej);
- możliwość przeprowadzania zabiegu na dwóch nogach jednocześnie (bardzo małe ryzyko powikłań z uwagi na znikomą inwazyjność procedury klejenia żylaków).
Małoinwazyjne zabiegi klejenia żylaków kończyn dolnych przy użyciu metody VenaSeal z uwagi na swoją wyjątkową specyfikę (niskie ryzyko wynaczynień, przebarwień skórnych, brak konieczności stosowania kompresji pozabiegowej) mogą być przeprowadzane z powodzeniem w okresie letnim. Z wyboru wykonywane są także u Pacjentów z istotną chorobą tętnic obwodowych (kompresjoterapia u takich Pacjentów jest często przeciwwskazana), u osób szczególnie wrażliwych, bądź uczulonych na materiały stosowane do produkcji wyrobów kompresyjnych, a także u osób otyłych z wysokimi wartościami BMI (ang. Body Mass Index), u których dobór pończoch pozabiegowych jest często sporym problemem. Z tego samego powodu zabiegi klejenia żylaków kończyn dolnych wykonywane są z wyboru u osób z obrzękami limfatycznymi i tłuszczowymi.
System VenaSeal w większości przypadków zastępuje klasyczną metodę leczenia żylaków kończyn dolnych. Klejenie żylaków metodą VenaSeal odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg zamykania żył na jednej nodze trwa zaledwie 10-20 minut, a na dwóch nogach około 20-45 minut. Najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, co jest już indywidualną kwestią do wyboru dla każdego pacjenta.
Zabieg klejenia żylaków metodą VenaSeal odbywa się pod kontrolą ultrasonograficzną. W pierwszej kolejności lekarz nakłuwa niewydolną żyłę małą igłą, a następnie wprowadza cienki cewnik, przez który dozuje klej medyczny. Klejenie zapoczątkowuje proces zwłóknienia naczynia krwionośnego, wyłączając go z układu żylnego. Dzięki temu krew kierowana jest do innych, zdrowych żył.
Podczas zabiegu lekarz monitoruje postępy na ekranie USG, co zapewnia dużą precyzję. Leczenie schorzeń w obrębie pnia żylnego nie wymaga ingerencji chirurgicznej i usuwania chorej żyły. Po sklejeniu pozostaje w organizmie i stopniowo włóknieje. Klej nie rozpuszcza się, z biegiem czasu ulega przerośnięciu przez tkankę łączną, czyli bliznowaceniu.
Kwalifikacja pacjentów do zabiegu odbywa się na podstawie badania USG Doppler, dzięki któremu specjalista z zakresu flebologii może ocenić stan żył i tętnic, w tym prędkość przepływu krwi i miejsce, gdzie krew może się cofać na skutek niedomykania się zastawek żylnych. Przed zabiegiem leczenia niewydolności żylnej VenaSeal pacjenci powinni stosować się do zaleceń lekarza. Przede wszystkim dotyczy to przyjmowania na stałe leków zmniejszających krzepliwość krwi. Być może konieczne będzie zmodyfikowanie ich dawki lub odstawienie. Ponadto warto wydepilować owłosienie na skórze w miejscu występowania żylaka oraz założyć wygodne ubranie i obuwie. Wskazaniem do zabiegu leczenia żył VenaSeal jest wystąpienie charakterystycznych dolegliwości i objawów. Zalicza się do nich:
- Widoczne, wypukłe żylaki
- Ból wzdłuż przebiegu żyły
- Drętwienie i mrowienie kończyn dolnych
- Zespól niespokojnych nóg
- Owrzodzenie podudzi (często w okolicach kostek)
- Przebarwienia skóry
- Świąd skóry
- Uczucie ciężkich nóg
- Obrzęk łydek, kostek lub stóp
- Nocne skurcze łydek
- Uczucie rozpierania łydek
- Zakrzepowe zapalenie żył
- Zakrzepica żył głębokich
- Widoczne żylaki nawrotowe po operacjach
Lekarze korzystają z systemu VenaSeal do zamykania żylaków podskórnych, pni żylnych, żylaków atopowych, niewydolnych żył dodatkowych, malformacji żylnych oraz perforatorów, czyli niewydolnych żył łączących. System zamykania żył VenaSeal jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku osób czasowo lub trwale unieruchomionych (np. po zabiegach ortopedycznych), ze względu na brak ryzyka wystąpienia zakrzepicy.