Chirurg Naczyniowy – Orawczyk Klinika Leczenia Żył – Leczenie Żylaków – Nowy Sącz, Bielsko Biała

Orawczyk Klinika Leczenia Żył

Radiofrequency

Ablacja metodą Radiofrequency – RF to nieinwazyjny zabieg polegający na zamknięciu światła żyły przy pomocy energii pola magnetycznego o częstotliwości radiowej. W tym przypadku ideą zabiegu nie jest usunięcie chirurgiczne żyły będącej przyczyną powstania żylaków, ale zamknięcie jej światła bez usuwania żyły z tkanek kończyny. Zamknięcie żyły powoduje zahamowanie wstecznego napływu krwi do żylaków, co, podobnie jak zabieg chirurgiczny, leczy przyczynę powstania żylaków. Podczas zabiegu do wnętrza żyły, pod kontrolą USG, wprowadzana jest sonda, która emituje fale radiowe. Powodują one podniesienie temperatury ścian żył, a w dalszej kolejności ich skurczenie i zamknięcie.

Metoda RF posiada liczne zalety:

  • znikome ryzyko powikłań;
  • zdecydowanie mniejsze dolegliwości bólowe w porównaniu do klasycznej flebektomii oraz klasycznej laseroterapii;
  • wysoka skuteczność zabiegu – ponad 95%;
  • natychmiastowy powrót do aktywności, możliwy szybki powrót do pracy;
  • krótkotrwała procedura wykonywana w warunkach ambulatoryjnych – do 20 minut
  • zabieg w znieczuleniu miejscowym – brak konieczności wykonania znieczulenia ogólnego „w kręgosłup”.

Więcej informacji >>

Leczenie żylaków falami radiowymi polecany jest pacjentom posiadającym niewydolność jednego z głównych pni żylnych. Należą do nich żyły odpiszczelowe, odstrzałkowe oraz ich główne gałęzie. Podstawą diagnostyki jest USG doppler, które ukazuje poziom zaawansowania chorób żył i decyduje o leczeniu. Przed zabiegiem usuwania żylaków nóg lekarz wykonuje znieczulenie, zmniejszając dolegliwości bólowe pacjenta. Lekarz wprowadza cewnik do naczynia pod kontrolą USG, a następnie aplikuje specjalny preparat, który powoduje obkurczanie się zmienionego chorobowo naczynia. Podczas zabiegu naczynie jest odseparowane od tkanek otaczających i zamykane (tzw. obliterowane).
EVRF, czyli Endovenous Radiofrequency Therapy, należy do zabiegów termoablacyjnych, charakteryzujących się dużą skutecznością. Polega na  zamykaniu żylaków kończyn dolnych za pomocą fal radiowych o bardzo dużej częstotliwości. W wyniku emisji wytwarzana jest wysoka temperatura, która powoduje uszkodzenie i obkurczenie żylaka. Wówczas dochodzi do powstania jałowego stanu zapalnego, włóknienia i zrośnięcia naczynia. Zabieg EVRF trwa ok. 1-2 godziny, po tym czasie pacjent może opuścić klinikę i wrócić do wykonywania codziennych czynności. Metoda  EVRF przeznaczona jest dla pacjentów, którzy wymagają leczenia żylaków o dużej średnicy (powyżej 5 milimetrów), jak i mniejszych zmian, gdzie nie ma konieczności wprowadzania cewnika do naczynia. W czasie jednego zabiegu EVRF możliwe jest usunięcie nawet kilku naczyń. W przypadku wielu pacjentów żylaki znikają już po pierwszej wizycie. EVRF należy do jednej z metod leczenia niewydolności żylnej, która nie powoduje dolegliwości bólowych u pacjenta, jednak należy trzymać się zaleceń lekarza, nosząc opaskę uciskową i spacerować minimum godzinę dziennie po zabiegu. Usuwanie żylaków za pomocą fal radiowych jest jedną z najbardziej efektywnych metod leczenia niewydolności żylnej, bez konieczności ingerencji chirurgicznej.
Pajączki to drobne naczynia krwionośnie umiejscowione pod skórą, które są nie tylko defektem kosmetycznym, ale również mogą stanowić pierwszy objaw żylaków kończyn dolnych. Dzięki współczesnej medycynie można pozbyć się pajączków metodą elektroobliteracji. Polega na wykorzystaniu prądu o dużej częstotliwości za pomocą specjalnej elektrody. Elektroobiteracja to mało inwazyjna i bardzo bezpieczna metoda leczenia zmiany na kończynach dolnych, którą charakteryzuje duża skuteczność. Pacjent nie wymaga hospitalizacji, dlatego od razu po zabiegu może wrócić do domu. Zabieg przeprowadza się zwykle bez znieczulenia, jednak zamykanie pajączków prądem może być niekomfortowy, dlatego pacjent może zdecydować się na leczenie w znieczuleniu miejscowym. Efekt usuwania zmian naczyniowych falami radiowymi o wysokiej częstotliwości jest widoczny od razu po zabiegu, jednak w przypadku bardziej rozległych pajączków może być konieczne powtórzenie elektroobliteracji.
Oferta specjalna!
Nie ma się czym stresować.
Asysta psychologa przy
każdym zabiegu w cenie!