Chirurg Naczyniowy – Orawczyk Klinika Leczenia Żył – Leczenie Żylaków – Nowy Sącz, Bielsko Biała

Orawczyk Klinika Leczenia Żył

Profilaktyka żylaków

Żylaki to choroba, której nie należy lekceważyć. Brak profilaktyki może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego warto zadbać o układ krążenia jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów. Jak zapobiegać powstawaniu żylaków?

Dlaczego dochodzi do powstawania żylaków?

Do głównych przyczyn tworzenia się żylaków nóg należą wzrost ciśnienia krwi żylnej oraz zmiany w budowie ściany naczyniowej. Często mamy do czynienia z genetycznym obciążeniem, wynikającym z nieprawidłowości w obrębie tkanki łącznej, budującej ściany naczyń krwionośnych i zastawek żylnych. Wpływ na tworzenie się żylaków ma również tryb życia, czyli nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej czy codzienne nawyki, takie jak zakładanie nogi na nogę oraz siedzenie z podkurczonymi nogami. Równie ważny jest rodzaj wykonywanej pracy – długotrwała praca stojąca lub siedząca oraz podnoszenie ciężarów. Zmiany chorobowe częściej dotyczą osób, które palą papierosy, korzystają z sauny, długo przebywają na słońcu oraz noszą obcisłą odzież.

Pierwsze objawy żylaków nóg

Żylaki przede wszystkim kojarzone są z defektem natury estetycznej, jednak zwykle świadczą o przewlekłej niewydolności żylnej. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, żyły różnią się wyglądem. W początkowym stadium pojawiają się „pajączki”, czyli fioletowe żyłki występujące w skupiskach. Następnie mogą uwidocznić się mniejsze lub większe zgrubienia żylne, przebarwienia, a w końcu owrzodzenia (‘dziura w nodze’). Na każdym etapie choroby, mogą pojawić się, mniej lub bardziej nasilone dodatkowe objawy. Należą do nich między innymi, uczucie ciężkości nóg, skurcze, uczucie pieczenia lub rozpierania oraz ból nóg.

Profilaktyka żylaków

Profilaktyka żylaków kończyn dolnych sprowadza się do zmiany trybu życia. Szczególnie osoby w podwyższonej grupie ryzyka powinny przestrzegać kilku ważnych zasad. Należy przede wszystkim wdrożyć zdrową dietę oraz aktywność fizyczną, jednak niewskazane są takie dyscypliny jak podnoszenie ciężarów, długotrwałe biegi, jazda konna czy wyczerpujące ćwiczenia na siłowni. W trakcie odpoczynku w pozycji leżącej, dobrym nawykiem jest układanie nóg na poduszce, tak aby znalazły się powyżej poziomu serca. Wbrew pozorom gorące kąpiele w wannie nie będą ulgą dla nóg. Wręcz przeciwnie – ciepła woda spowalnia przepływ krwi i rozszerza naczynia krwionośne. Lepiej zdecydować na prysznic, polewając nogi na zmianę ciepłą i zimną wodą.

Żylaki częściej dotykają osoby pracujące w pozycji siedzącej, czyli kierowców, urzędników, kasjerek czy informatyków. Wielogodzinne trzymanie nóg zgiętych w kolanach utrudnia przepływ krwi do serca, która zalega w żyłach. Wówczas może dojść do uszkodzenia zastawek i powstawania niewydolnych żył, a w końcu zakrzepów. Co jakiś czas w ciągu całego dnia warto udać się na kilkuminutowy spacer, a jeżeli nie ma takiej możliwości, należy wykonywać w pozycji siedzącej ruchy nogami – kręcić stopami, poruszać palcami czy naciskać na zmianę na palce i na pięty. Osoby wykonujące pracę stojącą mogą spacerować w miejscu, ruszać palcami stóp lub co jakiś czas zrobić kilka kroków.

 
Oferta specjalna!
Nie ma się czym stresować.
Asysta psychologa przy
każdym zabiegu w cenie!