Chirurg Naczyniowy – Orawczyk Klinika Leczenia Żył – Leczenie Żylaków – Nowy Sącz, Bielsko Biała

Orawczyk Klinika Leczenia Żył

Czy żylaki bolą?

żylaki

Kiedy pojawiają się żylaki i czy to boli?

Żylaki pojawiają się najczęściej na łydkach i udach, gdy krew w nogach nie krąży prawidłowo. W naczyniach znajdują się zastawki, które uniemożliwiają cofanie się krwi. Jednak, jeżeli zastawki są niewydolne, powstaje zastój w żyłach. Zwiększone ciśnienie wywierane na ściany naczynia powoduje uwypuklenie żylaków pod powierzchnią skóry. Wówczas może pojawić się silny ból, który wymaga interwencji lekarza flebologa.

Wczesne objawy żylaków

Żylaki mogą dawać o sobie znać, zanim jeszcze uwidocznią się na nogach. Zwykle pojawiają się częste skurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, świąd, pajączki pod kolanami, obrzęk nóg nasilający się wieczorem, ból łydek, pod kolanem lub w pachwinach. Dolegliwości możemy powiązać z wysiłkiem fizycznym lub dłuższym siedzeniem czy staniem. Zdarza się, że pacjenci bagatelizują te objawy, jednak nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Widoczne żylaki nie są jedynie defektem kosmetycznym, ale mogą również stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Silny ból przy zaawansowanych żylakach

Dolegliwości bólowe są uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. O ile niewidoczne żylaki mogą objawiać się uczuciem ciężkości nóg, o tyle widoczne pod skórą zgrubienia są bolesne, a nawet uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Sygnałem niepokojącym jest również zaczerwienienie skóry w miejscu przebiegu niewydolnego naczynia. Zapalenie żył powierzchownych może być bardzo bolesne i uciążliwe, jednak często mało groźne. Znacznie poważniejszym schorzeniem jest zakrzepowe zapalenie żył głębokich (zakrzepica żylna), które wymaga szybkiego leczenia.

Bolące żylaki – jak sobie pomóc?

Niewielkie pajączki na skórze nie muszą powodować znacznych dolegliwości, jednak należy pamiętać o profilaktyce żylaków, dzięki czemu można zapobiec dalszemu rozwojowi schorzenia. Warto wprowadzić umiarkowaną aktywność fizyczną, zrezygnować z uciskającej bielizny i spodni, skarpet z ciasną gumką oraz butów na wysokich obcasach. Jednak istnieją sytuacje, które wymagają szybkiej pomocy lekarskiej, czyli silny ból kończyn dolnych, obrzęki, przebarwienia na łydce lub okolicy kostki, zaczerwienienia, widocznie pogrubione żyły oraz krwawienie z żylaków, co szczególnie wymaga pilnej interwencji. Nawet w przypadku pozornie niegroźnych dolegliwości, warto udać się do lekarza flebologa, który wykona badanie USG Dopplera, pozwalające ocenić stan żył powierzchownych i głębokich, jeżeli zachodzi podejrzenie przebytej zakrzepicy. Wówczas lekarz zaleci dalsze postępowanie, a w razie konieczności operację żylaków np. za pomocą mało inwazyjnej laseroterapii.

 
Oferta specjalna!
Nie ma się czym stresować.
Asysta psychologa przy
każdym zabiegu w cenie!