Chirurg Naczyniowy – Orawczyk Klinika Leczenia Żył – Leczenie Żylaków – Nowy Sącz, Bielsko Biała

Orawczyk Klinika Leczenia Żył

Badanie Dopplera

Badanie dopplera to całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne badanie diagnostyczne pozwalające, za pomocą aparatu USG, ocenić stan żył i tętnic. Dzięki niemu specjalista jest w stanie wykryć wszelkie niepokojące zmiany oraz dokładnie wskazać miejsca niedrożności, zatorów czy tętniaków. Jednym z głównych wskazań do przeprowadzenia badania są pajączki, żylaki, czy puchnięcie nóg. 

Nie trzeba się szczególnie przygotowywać do takiego badania. Lekarz przeprowadzający badanie przykłada do skóry posmarowanej specjalnym żelem głowicę urządzenia. Odbicie emitowanych fal ultradźwiękowych jest widoczne na monitorze, co pozwala ocenić stan przepływu krwi przez poszczególne naczynia krwionośne. Podczas badania można usłuszeć z urządzenia szum, jego zmiany również są wskazówką dla badającego.

Wynik badania otrzymujemy od razu. Ma on postać opisanego przez lekarza wykresu. W przypadku wykrycia niepokojących zmian specjalista jest w stanie bezzwłocznie zaproponować dalsze leczenie.

Badanie USG Doppler przeprowadza się u pacjenta z podejrzeniem schorzeń naczyń krwionośnych w obrębie kończyn dolnych, jamy brzusznej, kończyn górnych oraz tętnic szyjnych (np. zmian miażdżycowych). Dzięki niemu można wykryć również guzy nowotworowe ze względu na ich silne ukrwienie. USG Dopplera jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można zdiagnozować nawet drobne schorzenia w tętnicach i żyłach. Lekarz wykonujący badanie USG Doppler sprawdza przepływ krwi w naczyniach, czyli prędkość przepływu krwi lub miejsce, gdzie może się cofać na skutek niedomykania się zastawek żylnych.
Badanie Dopplera pozwala na analizę częstotliwości odbijanych fal ultradźwiękowych od krwinki czy tkanki. Zmiany ich częstotliwości to tzw. efekt Dopplera (stąd nazwa badania). W trakcie wizyty należy odsłonić miejsce poddawane badaniu i położyć się na łóżku. Następnie specjalista nakłada na skórę specjalny żel, który umożliwia przesuwanie głowicy i przenikanie fali ultradźwiękowej. Przykładając głowicę w badanym obszarze skóry, lekarz obserwuje obraz na ekranie monitora. Procedura przypomina zwykłe USG, jednak w przypadku badania dopplerowskiego słyszalny jest szum krwi w żyłach, co jest ważną informacją dla lekarza. Wynik badań otrzymuje się od razu wraz z opisanymi zmianami w obrębie tętnic i żył. USG Doppler żył można przeprowadzać w dowolnym przedziale wiekowym i w razie konieczności powtarzać wielokrotnie.
Wszelkie zmiany w obrębie badanego obszaru uwidaczniają się poprzez nasycenie kolorem na ekranie aparatu USG. Na podstawie diagnozy, lekarz jest w stanie zaproponować dalsze metody leczenia, które są uzależnione od wykrytych schorzeń i stopnia zaawansowania choroby. Dzięki ultrasonografii jest możliwość natychmiastowego podjęcia leczenia chorób serca, narządów jamy brzusznej (np. wątroby, nerek, trzustki, śledziony), a także w obrębie tętnic i żył kończyn dolnych (np. żylaków). Na podstawie badania przepływu krwi mogą również zostać ujawnione żylaki powrózka nasiennego, które są jedną z przyczyn bezpłodności u mężczyzn.
Badanie Doppler jest nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne, dlatego nie wymaga podania pacjentowi znieczulenia. W przeciwieństwie do badania wątroby i tętnic nerkowych, nie trzeba przygotowywać się do wizyty. Jedynie w przypadku badania tętnic biodrowych i aorty brzusznej nie należy spożywać posiłków na kilka godzin przed wizytą. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, w dniu badania nie można pominąć dawki leków, przyjmowanych na stałe. Nie ma również żadnych przeciwwskazań do przeprowadzania badania USG Doppler – może być wykonywane nawet u dzieci i kobiet w ciąży.
Oferta specjalna!
Nie ma się czym stresować.
Asysta psychologa przy
każdym zabiegu w cenie!