Chirurg Naczyniowy – Orawczyk Klinika Leczenia Żył – Leczenie Żylaków – Nowy Sącz, Bielsko Biała

Orawczyk Klinika Leczenia Żył

Kiedy leczenie żylaków staje się pilne: objawy i sytuacje wymagające natychmiastowej interwencji

Żylaki to powszechny problem zdrowotny, który może dotyczyć zarówno młodych, jak i starszych osób. Choć w większości przypadków żylaki są problemem estetycznym i źródłem dyskomfortu, czasami mogą wystąpić sytuacje, które wymagają natychmiastowej interwencji medycznej. W tym artykule omówimy objawy i sytuacje, w których leczenie żylaków staje się pilne.

Czym są żylaki?

Żylaki to patologiczne poszerzenia żył, które występują najczęściej w kończynach dolnych. Są wynikiem osłabienia ścian naczyń krwionośnych i zakłóceń w krążeniu krwi. Objawiają się jako wybrzuszenia i kręte, niebieskie lub fioletowe zmiany widoczne pod skórą.

Objawy żylaków

W większości przypadków żylaki są łagodnym problemem, który nie wymaga natychmiastowego leczenia. Typowe objawy żylaków to:

  • Ból nóg, szczególnie po dłuższym staniu lub siedzeniu.
  • Obrzęk i uczucie ciężkości nóg.
  • Skurcze mięśni łydek.
  • Swędzenie w okolicy żylaków.
  • Widoczne, wybrzuszone żyły pod skórą.

Jeśli doświadczasz tych objawów, skontaktuj się ze specjalistą tutaj, aby ustalić odpowiednie leczenie i środki zaradcze.

Kiedy leczenie żylaków staje się niezbędne?

Istnieją jednak sytuacje, w których żylaki mogą stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Oto kilka przypadków, w których leczenie żylaków staje się pilne:

1. Zakrzepica żył głębokich/ żył powierzchownych
Poszerzone sploty żylne mogą prowadzić do powstania zakrzepicy w układzie żył głębokich i/lub powierzchownych. To poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, ponieważ skrzepy krwi mogą się oderwać i wędrować do płuc, co może prowadzić do zatoru płucnego. Objawem zakrzepicy żył głębokich/ powierzchownych może być nagły ból, obrzęk i zaczerwienienie nóg. Czasami zakrzepica nie prowadzi do wystąpienia jakichkolwiek objawów- tzw ‘niema’ zakrzepica. W przypadku podejrzenia zakrzepicy, należy natychmiast udać się do lekarza, celem jej wykluczenia, a w przy jej potwierdzeniu, włączenia adekwatnego leczenia
2. Owrzodzenia żylakowe
Owrzodzenia żylakowe to otwarte rany na skórze w okolicy żylaków. Mogą być bolesne i predysponować do infekcji, a w skrajnych przypadkach do powstania nowotworu skóry! Dlatego też, w przypadku pojawienia się owrzodzenia żylakowego, konieczne jest pilne, skojarzone leczenie medyczne
3. Silne krwawienie
W przypadku, gdy żylak pęknie, co prowadzi do silnego krwawienia, nie można bagatelizować sytuacji. Nagłe, obfite krwawienie z żylaków może być groźne i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, mającej na celu zatamowanie krwawienia

Jak postępować w sytuacji pilnej, gdy dojdzie do obfitego krwawienia?

Jeśli doświadczasz jednego z powyższych przypadków wymagających natychmiastowej interwencji, niezwłocznie wykonaj następujące kroki:

Zadzwoń na numer alarmowy: w przypadku silnego krwawienia, bólu lub innych objawów pilnych, nie wahaj się dzwonić po pomoc medyczną. To może uratować życie.

Podejmij próbę samodzielnego leczenia w oczekiwaniu na fachową pomoc: założenie w miejscu krwawienia gazy/ gazików, następnie zawinięcie krwawiącego miejsca bandażem elastycznym, może doprowadzić do zahamowania wypływu krwi

Podnieś nogi: w przypadku obrzęku nóg lub bólu, podnieś nogi powyżej poziomu serca, aby pomóc w zmniejszeniu opuchlizny.

Zachowaj spokój: w sytuacjach pilnych, ważne jest zachowanie spokoju i czekanie na profesjonalną pomoc medyczną.

Podsumowanie

Żylaki to częsty problem zdrowotny, który zazwyczaj nie wymaga natychmiastowej interwencji. Jednak istnieją sytuacje, w których leczenie żylaków staje się pilne i nie można bagatelizować objawów, takich jak zakrzepica żył głębokich, owrzodzenia żylakowe czy silne krwawienie. W przypadku wystąpienia tych objawów, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem lub zadzwoń po pomoc medyczną. Zdrowe nawyki i regularne kontrole stanu nóg mogą pomóc w zapobieganiu poważnym powikłaniom związanym z żylakami, dlatego warto dbać o swoje zdrowie i reagować na sytuacje pilne z należytą uwagą.

Oferta specjalna!
Nie ma się czym stresować.
Asysta psychologa przy
każdym zabiegu w cenie!