Chirurg Naczyniowy – Orawczyk Klinika Leczenia Żył – Leczenie Żylaków – Nowy Sącz, Bielsko Biała

Orawczyk Klinika Leczenia Żył

Operacja Żylaków

Leczenie operacyjne żylaków kończyn dolnych ma na celu zlikwidowanie przyczyny ich powstania oraz ich usunięcie. W zależności od rodzaju stwierdzonej patologii, zabieg operacyjny może polegać na usunięciu jedynie widocznych żylaków lub też usunięciu żylaków i niewidocznych z zewnątrz naczyń żylnych zaopatrujących żylaki. Usuwanie żylaków przeprowadza się przy pomocy licznych niewielkich nacięć skóry nad żylakami stosując delikatne narzędzia chirurgiczne.

Więcej informacji >>

Operacja żylaków kończyn dolnych daje natychmiastowy efekt i wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań. Ta tradycyjna metoda leczenia patologicznych zmian żył jest najlepiej przebadana pod kątem skuteczności, a dzięki postępowi medycyny wciąż przynosi lepsze efekty i pozwala odzyskać estetyczny wygląd. Warto pamiętać, że chirurgiczne operacje żylaków metodą stripping pozwalają nie tylko na leczenie żył powierzchniowych, ale w szczególności żył głębokich, nawet w wysokim stopniu zaawansowania. W tym przypadku mniej inwazyjne zabiegi mogą okazać się nie tak wysoko skuteczne. Usunięcie niewydolnych żył zapobiegnie tworzeniu się obrzęków na skórze oraz zmniejszy ryzyko zapalenia żył. Jednak, jak każdy zabieg wycięcia żylaków, niesie za sobą pewne ryzyko powikłań np. w postaci wystąpienia krwiaków na skórze czy miejscowego zaburzenia czucia.

Przyczyn powstawania żylaków jest wiele, a zalicza się do nich przede wszystkim czynniki genetyczne, nadwagę, otyłość, brak aktywności fizycznej, złe odżywianie oraz siedzący i stojący tryb życia. Niegdyś problem traktowano w kategoriach estetycznych, jednak obecnie zmiany w obrębie żyły mogą prowadzić do groźnych konsekwencji. Żylaki nóg są efektem niewydolności żylnej i powstają w wyniku wydłużenia i poszerzenia naczynia. Krew zaczyna się cofać, gdy zastawki ulegają uszkodzeniu, ciśnienie krwi wzrasta i z dużą siłą napiera na ściany żył. Gdy zostaną poszerzone i rozciągnięte, nie wracają do pierwotnego stanu, czego efektem są nieestetyczne zmiany. Słabe zastawki w żyłach głębokich doprowadzają do przedostawania się cofającej krwi do żył powierzchownych. Niedotleniony krwią żylak jest widoczny pod skórą w postaci niebieskiej, krętej i zgrubiałej linii. Dotyczy to najczęściej żyły odpiszczelowej, biegnącej od kostki do pachwiny, problem rzadziej dotyczy żyły odstrzałkowej.

Metody leczenia żylaków dzieli się na inwazyjne i nieinwazyjne. Do pierwszej należą przede wszystkim skleroterapia, laseroterapia oraz chirurgiczna operacja żylaków (stripping). Natomiast w przypadku nieinwazyjnych metod wymienia się farmakoterapię stosowaną w mniej zaawansowanych stadiach choroby oraz kompresoterapię, czyli leczeniu uciskowym – należy nosić opatrunek uciskowy w postaci specjalnych pończoch, rajstop lub podkolanówek. O sposobie leczenia decyduje chirurg na podstawie specjalistycznych badań. Należą do nich przede wszystkim badania USG – metodą USG Doppler. Wycięcie żylaków kończyny dolnej musi być poprzedzone dokładnym wywiadem z pacjentem oraz oceną wydolności żył i rodzaju zmian.

Leczenie zmian żylnych wykonuje chirurg naczyniowy, natomiast nad kwestią znieczulenia i monitorowania parametrów życiowych pacjenta czuwa anestezjolog. Lekarz przed zabiegiem usunięcia żylaków i pni żylnych tworzy „mapę” przebiegu niewydolnych żył i zaznacza je na skórze nóg. Profilaktyka antybiotykowa u pacjenta nie jest konieczna, jednak wyjątkiem są owrzodzenia żylne. Pacjent w dniu zabiegu może jedynie usunąć owłosienie np. z okolicy kostki, łydki, ud lub pachwin. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym – zależy to od metody leczenia i zaleceń lekarza.

Oferta specjalna!
Nie ma się czym stresować.
Asysta psychologa przy
każdym zabiegu w cenie!