Chirurg Naczyniowy – Orawczyk Klinika Leczenia Żył – Leczenie Żylaków – Nowy Sącz, Bielsko Biała

Orawczyk Klinika Leczenia Żył

Jakie są przyczyny powstawania żylaków?

przyczyny żylaków

Żylaki są efektem niewydolności żylnej, która może zagrażać zdrowiu i życiu człowieka. Skłonność do powstawania żylaków jest najczęściej uwarunkowana genetycznie, jednak istnieją również inne czynniki, które mają wpływ na powstawanie tej przykrej dolegliwości.

Rodzaje żylaków

Rozwój żylaków jest długotrwałym procesem, do którego przyczynia się nieprawidłowy tryb życia, niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej. Poszerzone żyły mogą dotyczyć wielu okolic ciała, jednak powstają głównie na nogach. Wyróżnia się kilka rodzajów żylaków. Jednym z nich są pajączki naczyniowe (teleangiektazje), czyli poszerzone naczynka, umiejscowione płytko pod skórą. Uznawane są jako defekt kosmetyczny, nie wywołując bólu. Wyróżniamy również żylaki siatkowate, które przyjmują postać krętych siateczek pod skórą.  Znajdują się najczęściej w dole podkolanowym oraz na bocznej powierzchni uda lub łydki. Tak jak pajączki naczyniowe, nie dają dolegliwości bólowych ani nie powodują obrzęków. Ostatnim rodzajem są żylaki głównych pni żylnych, umiejscowione najczęściej na przyśrodkowej powierzchni kończyny dolnej (żylaki żyły odpiszczelowej) oraz na tylnej powierzchni łydki (żylaki żyły odstrzałkowej). Żylaki głównych pni żylnych często wiążą się z występowaniem objawów bólowych.

Przyczyny powstawania żylaków

Zdrowe żyły wyposażone są w elastyczne zastawki, jednak może dojść do utraty sprężystości i uszkodzenia systemu przepływu krwi. Wówczas zastawki nie spełniają swojej funkcji, a krew, która powinna być odprowadzana do serca, zalega w żyłach, tworząc pofałdowane wybrzuszenia. Niewydolność zastawek należy do bezpośrednich przyczyn tworzenia się żylaków kończyn dolnych, co w konsekwencji prowadzi do przewlekłej niewydolności żylnej. Żylaki w największym stopniu powstają na skutek uwarunkowań genetycznych. Żyły mogą mieć mniejszą ilość zastawek lub ściany żył są bardziej podatne na rozciąganie, co powoduje rozszerzanie się naczyń. Oprócz czynników genetycznych, powstawaniu żylaków sprzyja siedzący tryb życia lub praca wymagająca wielogodzinnego stania w jednej pozycji. Niebagatelne znaczenie dla tworzenia się żylaków ma niska aktywność fizyczna, palenie papierosów, nadwaga i otyłość, zażywanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, nieodpowiednia dieta oraz przebycie zakrzepicy naczyń żylnych.

Objawy towarzyszące żylakom

Osoby podatne na powstawanie żylaków powinny zwrócić szczególną uwagę na objawy towarzyszące niewydolności żylnej. Zalicza się do nich uczucie ciężkości nóg, nasilone po dniu spędzonym w pozycji stojącej lub siedzącej, świąd skóry w miejscu zmienionych naczyń, opuchlizna wokół kostek, zgrubienia skóry nad żylakami, poszerzenie żył i ich prześwitywanie przez skórę oraz ból w miejscu występowania żylaków. Powyższych objawów nie należy bagatelizować, ponieważ mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Niezwykle ważna jest profilaktyka żylaków, a w przypadku, gdy już powstaną, warto zgłosić się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie.

 
Oferta specjalna!
Nie ma się czym stresować.
Asysta psychologa przy
każdym zabiegu w cenie!