Chirurg Naczyniowy – Orawczyk Klinika Leczenia Żył – Leczenie Żylaków – Nowy Sącz, Bielsko Biała

Orawczyk Klinika Leczenia Żył

Jak zlikwidować obrzęk limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny jest przewlekłym schorzeniem, które objawia się nabrzmieniem jednej lub kilku kończyn. Leczenie polega na zniwelowaniu przyczyny i łagodzeniu objawów, które w różnym stopniu dotykają pacjenta. 

Co to jest obrzęk limfatyczny?

W początkowej fazie powstawania żylaków, objawy mogą być bagatelizowane i kojarzone z przemęczeniem fizycznym. Do najbardziej charakterystycznych objawów żylaków zalicza się ból kończyn dolnych, uczucie ciężkości nóg (zwłaszcza w godzinach wieczornych), świąd skóry w okolicy zmienionych chorobowo naczyń, poszerzenie żył, zgrubienie skóry w miejscu występowania żylaków oraz opuchlizna w okolicach kostek. Wymienione symptomy choroby mogą zmieniać się w czasie i różnić nasileniem w zależności od pory dnia oraz poziomu aktywności fizycznej. 

Objawy i przyczyny obrzęku limfatycznego

W początkowym stadium choroby opuchlizna jest niewielka i bezbolesna. Jednak z czasem obrzęk zaostrza się powodując dolegliwości bólowe. Skóra staje się nienaturalnie napięta, zaczerwieniona i powstają zmiany o twardej strukturze. Pacjent może doświadczać uczucia rozpierania, mrowienia i swędzenia. Mogą również wystąpić dreszcze, gorączka oraz  zmniejszona elastyczność stawów. Rodzaj obrzęku limfatycznego dzieli się w zależności od jego podłoża, czyli na pierwotny i wtórny. 

Obrzęk limfatyczny pierwotny ma charakter wrodzony. Spowodowany jest nieprawidłowym wykształceniem naczyń chłonnych. Wady wrodzone uniemożliwiają odpływanie płynu z naczyń limfatycznych, prowadząc do pojawienia się zmian patologicznych. Natomiast obrzęk limfatyczny wtórny (nabyty) może być powodem uszkodzenia lub niedrożności naczyń limfatycznych. Do najczęstszych przyczyn obrzęku wtórnego zalicza się zabiegi chirurgiczne, urazy mechaniczne, guzy nowotworowe, infekcje bakteryjne i grzybicze, przewlekłą niewydolność żylną oraz otyłość. 

Leczenie obrzęku limfatycznego

Obrzęk limfatyczny bez względu na podłoże, jest stanem przewlekłym. Leczenie polega na zastosowaniu metod usprawniających przepływ limfy i zapobieganiu zastojom. W terapii wykorzystuje się:

  • drenaż limfatyczny manualny,
  • drenaż kompresyjny, wykonywany przy użyciu rękawów uciskowych,
  • bandażowanie przy użyciu bandaży elastycznych, opasek lub pończoch,
  • ćwiczenia ruchowe, które poprawiają cyrkulację limfy,
  • wibroterapię, czyli leczenie wibracjami.

Leczenie obejmuje eliminację pierwotnego źródła obrzęków (np. infekcje pasożytnicze) oraz zminimalizowanie uciążliwych objawów.

 
Oferta specjalna!
Nie ma się czym stresować.
Asysta psychologa przy
każdym zabiegu w cenie!