Chirurg Naczyniowy – Orawczyk Klinika Leczenia Żył – Leczenie Żylaków – Nowy Sącz, Bielsko Biała

Orawczyk Klinika Leczenia Żył

Skleroteriapia żylaków

Flebologia to jeden z najbardziej rozwijających się  działów medycyny, który pozwala również na skuteczne i bezbolesne usuwanie żylaków za pomocą innowacyjnych zabiegów. Należą do nich miedzy innymi skleroterapia. Na czym polega ta metoda i dlaczego jest tak skutecznym zabiegiem?

Przy pomocy skleroterapii leczyć można zarówno pajączki żylne, małe i duże żylaki jak również niewydolność dużych żył układu powierzchownego. Polega na dożylnym podaniu środka, którego działanie prowadzi do zarośnięcia i zwłóknienia leczonego naczynia. Skutkuje to zmniejszeniem lub nawet całkowitym zniknięciem pajączków żylnych czy żylaków.

Podczas wykonywania zabiegu leczenia żylaków kończyn dolnych niezbędne jest podanie środka obliterującego w postaci płynu lub pianki. Wykorzystanie preparatu o konsystencji pianki jest bardziej precyzyjne i efektywne, ponieważ zwiększa powierzchnię kontaktu ze ścianą naczynia, skuteczniej ją wypełniając. Przed przystąpieniem do skleroterapii lekarz wykonuje badanie USG doppler, które pozwala na ocenę zaawansowania zmian oraz zbadanie przepływu krwi w obrębie naczyń krwionośnych. Zabieg skleroterapii przeprowadzany w celu leczenia niewydolności żylnej jest praktycznie bezbolesny – flebolog wykonuje jedynie nakłucie na skórze za pomocą cienkiej igły. Skleroterapia jest bezpieczną i małoinwazyjną metodą usuwania zmian w obrębie układu żylnego. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, trwa zaledwie 30 minut i nie ma potrzeby hospitalizacji, co jest dużą zaletą dla pacjentów.

Więcej informacji >>

Skleroterapia wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta, jednak równie ważne jest postępowanie po zabiegu. Aby uzyskać zadowalające efekty należy stosować się do zaleceń lekarza dotyczących okresu i zasad rekonwalescencji przez kolejne kilka tygodni. Przede wszystkim od razu po zabiegu trzeba założyć specjalną opaskę uciskową i przez miesiąc unikać przebywania w pozycji stojącej przez dłuższy okres w ciągu dnia. Po leczeniu niewydolności żylnej, należy unikać wyczerpujących ćwiczeń fizycznych, gorących kąpieli oraz ekspozycji na promienie słoneczne. Kiedy pacjent stosuje się do zasad po zabiegu, leczenie przynosi zadowalające efekty – rekonwalescencja trwa zwykle od 4 do 5 tygodni. Po zabiegu mogą pojawić się niewielkie siniaki, które wchłaniają się samoistnie zwykle w ciągu kilku miesięcy.
Żylaki czy pajączki to nie tylko kwestia estetyczna dotycząca skóry na nogach. W tym obszarze ciśnienie krwi jest największe, rozciągając naczynia krwionośne i powodując nadmierne poszerzenie. Nieleczone żylaki mogą skutkować różnymi powikłaniami, w tym dolegliwości bólowe, zakrzepy czy owrzodzenie skóry. Nie można bagatelizować pajączków czy innych nieprawidłowości żylnych, ponieważ mogą doprowadzić do wystąpienia innych schorzeń. O sposobie leczenia zmian w obrębie żył decyduje lekarz flebolog, który zaleca wykonanie obowiązkowych badań laboratoryjnych. Skleroterapię wykonuje się zarówno w obrębie mniejszych, jak i większych naczyń krwionośnych, dlatego jeśli pacjent zaobserwuje pierwsze zmiany na skórze oraz dolegliwości bólowe, zaleca się udanie na zabieg leczenia niewydolnej żyły z wykorzystaniem najskuteczniejszych metod.  Mimo, że skleroterapia jest małoinwazyjnym zabiegiem, należy jednak pamiętać, że występują pewne przeciwwskazania. Należą do nich bardzo rozległe żylaki, świeża opalenizna, ciąża i okres laktacji, stany zapalne oraz alergia na któryś ze składników preparatu obliterującego.
Oferta specjalna!
Nie ma się czym stresować.
Asysta psychologa przy
każdym zabiegu w cenie!