Chirurg Naczyniowy – Orawczyk Klinika Leczenia Żył – Leczenie Żylaków – Nowy Sącz, Bielsko Biała

Orawczyk Klinika Leczenia Żył

Co to są żylaki?

Żylaki nie są jedynie problemem estetycznym, a objawem przewlekłej choroby żylnej. Początkowe objawy żylaków mają łagodny przebieg, jednak z czasem może dojść do zaawansowanego rozwoju choroby. Wówczas pojawiają się charakterystyczne uwypuklenia, widoczne pod skórą, niekiedy uniemożliwiające chodzenie. Co to są żylaki i dlaczego należy je leczyć?

Czym są i jak powstają żylaki?

Żylaki to rozszerzone żyły o krętym przebiegu, zlokalizowane głównie w obrębie kończyn dolnych. W świetle naczynia krwionośnego znajdują się zastawki, które uniemożliwiają cofanie się krwi. Żylaki powstają na skutek nieprawidłowego działania zastawek żylnych. Krew zamiast płynąć w stronę serca, cofa się i zaczyna zalegać w naczyniach, powodując poszerzenie żył powierzchniowych. Zachodzące procesy powodują powstawanie stanów zapalnych, osłabiając zastawki i ścianki żylne. Żylaki są wynikiem przewlekłej niewydolności żylnej, dotyczącej głównie żył powierzchownych, rzadziej głębokich.

Jakie są przyczyny powstawania żylaków?

Na pojawienie się niewydolności żylnej mają wpływ głównie czynniki genetyczne. Jednak choroba może wynikać z wielu innych przyczyn. Narażone są na nią przede wszystkim kobiety po 40 r.ż., kobiety w ciąży oraz osoby pracujące w zawodach, wymagających długotrwałego przyjmowania jednej pozycji. Duży wpływ na pojawianie się żylaków ma również niska aktywność fizyczna, nieodpowiednia dieta, wady postawy oraz otyłość. Warto pamiętać, że istotnym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania żylaków są przewlekłe choroby układu krążeniowo- oddechowego. Schorzenie może wystąpić na skutek nieprawidłowego działania zastawek żylnych, zwężenia światła naczynia w wyniku zakrzepicy lub ucisku z zewnątrz na żyłę. Żylaki mogą mieć charakter pierwotny, związany z wadliwym funkcjonowaniem systemu żylnego oraz wtórny, będący efektem chorób, powodujących zastój w żyłach.

Objawy żylaków nóg

Przewlekła niewydolność żylna wiąże się z występowaniem charakterystycznych objawów i zmian w obrębie nóg. Na wczesnym etapie choroby mogą pojawić się mrowienia i drętwienia nóg, obrzęki zlokalizowane głównie wokół kostek oraz uczucie ciężkości nóg. Z czasem objawy mogą ulec nasileniu. Wówczas pojawia się ból w okolicy chorobowo zmienionej żyły, który nasila się szczególnie podczas chodzenia. Widoczne są również pajączki naczyniowe, a następnie zgrubiałe, kręte żyły pod skórą. Nieleczone żylaki w zaawansowanym stadium mogą prowadzić do powikłań, takich jak przebarwienia, owrzodzenia podudzi, krwawienia z żylaków, zakrzepowego zapalenie żył powierzchownych lub głębokich. Najgroźniejszym powikłaniem jest zator tętnicy płucnej, kiedy wędrująca skrzeplina zamyka światło naczynia płucnego. Nieleczone żylaki mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego dużą rolę odgrywa profilaktyka żylakowa. Współczesna medycyna oferuje wiele małoinwazyjnych, skutecznych i bezpiecznych metod leczenia żylaków. 


Oferta specjalna!
Nie ma się czym stresować.
Asysta psychologa przy
każdym zabiegu w cenie!