Chirurg Naczyniowy – Orawczyk Klinika Leczenia Żył – Leczenie Żylaków – Nowy Sącz, Bielsko Biała

Orawczyk Klinika Leczenia Żył

Dlaczego żylaki należy leczyć?

leczenie żylaków

Powstawanie zgrubień czy pajączków na kończynach dolnych jest wskazaniem do wizyty u lekarza flebologa. Im dłużej pacjent będzie zwlekał, tym istnieje większe ryzyko groźnych powikłań, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu chorej osoby. Dlaczego jeszcze tak ważne jest szybkie leczenie żylaków?

Niebezpieczne konsekwencje nieleczonych żylaków

Zdrowe żyły odprowadzają krew z kończyn dolnych w kierunku serca. Żyły są wyposażone w zastawki, aby przepływ krwi nie cofał się i odbywał w jednym kierunku. Jeżeli zastawki są niewydolne, krew cofa się, powodując zastój w żyłach i zwiększone ciśnienie wywierane na ścianę naczynia krwionośnego. Konsekwencją takiego zjawiska jest stopniowe poszerzanie się i uwypuklanie żyły. Czasami dochodzi do sytuacji, że żylak pęknie na skutek owrzodzenia czy stanu zapalnego. Jednak najbardziej niebezpieczny jest zator płucny, który może nawet doprowadzić do śmierci.

Pękanie żylaków kończyn dolnych

Najczęściej pękają żylaki umiejscowione w okolicy piszczeli na przedniej powierzchni podudzia. Gdy żyła pęknie pojawia się obfity i nagły krwotok, który można spróbować zatrzymać poprzez silne uciśnięcie miejsca krwawienia. W takiej sytuacji należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Niewydolna żyła może również pęknąć na skutek uderzenia. W miejscu żylaka na skutek pęknięcia podskórnego często pojawia się krwiak, co również jest wskazaniem do wizyty u specjalisty.

Groźny dla życia zator płucny

Najgroźniejszym powikłaniem nieleczonych żylaków jest powstawanie zakrzepów – oderwane od ściany naczynia mogą spowodować zator tętnicy płucnej. Do niepokojących objawów zamknięcia naczyń płucnych zalicza się duszności, ból za mostkiem, zimne poty czy uporczywy kaszel z krwiopluciem. Zator płucny może być przyczyną zgonu, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty.

Owrzodzenia w miejscu powstawania żylaków

Nieleczone żylaki mogą doprowadzić również do powstawania owrzodzeń. Schorzenie najczęściej objawia się obrzękiem i stwardnieniem skóry. Nieleczone owrzodzenia mogą spowodować stan zapalny w mięśniach i powięziach. Żyła dotknięta procesem zapalnym jest zaczerwieniona, nadmiernie ocieplona i bolesna. Może pojawić się również widoczny obrzęk w miejscu powstawania żylaków. W najgorszym przypadku jedynym sposobem leczenia żylaków jest amputacja chorej kończyny. Choroba może nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia i życia, dlatego warto odpowiednio wcześnie wprowadzić profilaktykę żylaków i udać się do lekarza, jeżeli pojawią się pierwsze niepokojące objawy.

 
Oferta specjalna!
Nie ma się czym stresować.
Asysta psychologa przy
każdym zabiegu w cenie!