Chirurg Naczyniowy – Orawczyk Klinika Leczenia Żył – Leczenie Żylaków – Nowy Sącz, Bielsko Biała

Orawczyk Klinika Leczenia Żył

Jakie są objawy zapalenia żylaków?

objawy zapalenia żylaków

Zakrzepica, czyli zakrzepowe zapalenie żył, dotyczy zazwyczaj żył kończyn dolnych, jednak może się rozprzestrzeniać do większych żył, umiejscowionych w kończynach górnych, jamie brzusznej czy miednicy. Zapalenie żylaków jest niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta, mogąc doprowadzić do martwicy kończyn. Jak objawia się zapalenie żył?

Czym jest zapalenie żył?

Wędrujące zapalenie żył powierzchniowych ma charakter nawracający i może obejmować dolne i górne kończyny. U niektórych osób może dodatkowo występować zapalenie żył głębokich, które zwiększa ryzyko zatorowości płucnej. Choroba występuje najczęściej u kobiet po 40-tym roku życia, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej lub stojącej. Przyczyną zakrzepicy powierzchniowej mogą być zabiegi medyczne prowadzące do naruszenia żył lub infekcja bakteryjna. Powikłaniem zapalenia żył powierzchniowych często jest zapalenie żył głębokich. Wówczas zakrzepy tworzą się w żyłach umiejscowionych głęboko w kończynie, utrudniając prawidłowy przepływ krwi. Ze względu na nawracający charakter choroby, metody leczenia mają na celu zapewnić długofalową poprawę odpływu krwi żylnej z kończyny. Zakrzepica często wymaga noszenia pończoch uciskowych, a w przypadku zaawansowanego stadium choroby stosuje się laseroterapię, skleroterapię, leczenie farmakologiczne lub operacyjne.  

Objawy zapalenia żył powierzchownych

Zapalenie żylaków w początkowym stadium może przebiegać bezobjawowo, ponieważ schorzenie długo rozwija się w ukryciu. Objawy pojawiają się dopiero w momencie uwolnienia skrzepu do krwiobiegu, czyli zatoru w świetle naczynia. Zakrzepica żył powierzchniowych dotyczy częściej kończyn dolnych, niż górnych. Charakterystyczne objawy występują w momencie, gdy pojawi się rozległy stan zapalny. W obrębie niewydolnego naczynia skóra jest zaczerwieniona, wrażliwa na dotyk, a żyła wyczuwalnie twarda. Często występuje stan podgorączkowy, ból i obrzęk w okolicy zgrubiałego naczynia. Przy zapaleniu żył powierzchniowych noga może być zdrętwiała i cieplejsza od reszty ciała. Objawy mogą szybko się nasilać, utrudniając stanie i chodzenie. Wówczas należy udać się do lekarza, ponieważ nieleczona zakrzepica może doprowadzić do groźnych powikłań, takich jak zator płucny czy zawał serca, w zależności od miejsca osadzenia się skrzepu. 

Objawy zapalenia żył głębokich

Zapalenie żył głębokich także na początku nie daje charakterystycznych objawów. Jest najczęściej powikłaniem zakrzepicy żył powierzchniowych kończyn dolnych. W przypadku zapalenia żył głębokich objawy są bardziej nasilone – pojawiają się silny ból nóg w trakcie ruchu, gorączka, przyspieszona akcja serca, zaczerwienienia, opuchlizna, ból łydek i bolesne skurcze, które nasilają się w trakcie spoczynku. Skrzepy mogą osadzać się w świetle ważnych narządów, takich jak płuca, serce czy mózg, co w konsekwencji prowadzi do nagłego upośledzenia ich czynności, bezpośrednio zagrażając życiu. Jeżeli pojawią się powyższe objawy świadczące o zapaleniu żylaków, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

 
Oferta specjalna!
Nie ma się czym stresować.
Asysta psychologa przy
każdym zabiegu w cenie!