Orawczyk Klinika Leczenia Żył
Obrzęk limfatyczny masaż / drenaż / BOA
Leczenie obrzęku limfatycznego w naszej klinice jest realizowane przez Certyfikowaną Terapeutkę Polskiego Towarzystwa Limfologicznego Mariolę Gładysz.. Aby ulżyć Państwa cierpieniom wykonujemy zabiegi charakteryzujące się wysoką skutecznością w terapii tego schorzenia.
Manualny drenaż limfatyczny (MDL)
Jest to technika masażu pobudzająca motorykę układu limfatycznego przesuwająca zastoinowy płyn z obrzękniętych okolic.
Skuteczność działania MDL opiera się na:
- poprawie produkcji chłonki;
- zwiększeniu motoryki naczyń chłonnych;
- zwiększeniu objętości przepływu w chorym naczyniu krwionośnym;
- przemieszczeniu płynu tkankowego oraz limfatycznego;
- blokowanie zwłóknienia tkanki łącznej.
Mechaniczny drenaż limfatyczny typu BOA
Jest to rodzaj masażu uciskowego, jego zadanie to pobudzenie krążenia limf. Do zabiegu wykorzystuje się specjalne rękawy lub nogawice. Aparat w odpowiednich interwałach czasowych wtłacza pod ciśnieniem do komór powietrze. Terapeuta reguluje prace aparatu dostosowując do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Kompresjoterapia (bandażowanie)
Za pomocą bandaży elastycznych lub rękawów/nogawic zapobiega się ponownemu napływowi płynu do wcześniej odblokowanych tkanek. Zapobiega refluksowi, poprawia działalność pompy mięśniowej, zwiększa przepływ limfatyczny i żylny, zmniejsza powrót żylny i blokuje proces zwłóknień.
Żylaki kończyn dolnych to powszechne schorzenie, z którym zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W wyniki zaniedbania, problem może się pogłębiać, prowadząc do rozwoju groźnych powikłań. Żylaki mogą zniknąć samoistnie, jednak tylko w niektórych przypadkach.
Pierwsze objawy żylaków
W początkowej fazie powstawania żylaków, objawy mogą być bagatelizowane i kojarzone z przemęczeniem fizycznym. Do najbardziej charakterystycznych objawów żylaków zalicza się ból kończyn dolnych, uczucie ciężkości nóg (zwłaszcza w godzinach wieczornych), świąd skóry w okolicy zmienionych chorobowo naczyń, poszerzenie żył, zgrubienie skóry w miejscu występowania żylaków oraz opuchlizna w okolicach kostek. Wymienione symptomy choroby mogą zmieniać się w czasie i różnić nasileniem w zależności od pory dnia oraz poziomu aktywności fizycznej.
Czy żylaki znikają same?
Powstawanie żylaków to długotrwały proces spowodowany niewydolnością żył. Wiedząc, że jesteśmy narażeni na występowanie żylaków, możemy im zapobiec m.in. dbając o aktywność fizyczną, prawidłową masę ciała i unikając długotrwałego pozostawania w bezruchu. W kwestii żylaków najważniejsza jest profilaktyka – zmiana stylu życia może zatrzymać lub opóźnić rozwój choroby. Charakterystyczne pajączki na nogach, występujące w początkowej fazie choroby, mogą same się wchłonąć. Jednak bardziej zaawansowane zmiany żylne nie ustąpią samoistnie. Wówczas wskazana jest szybka konsultacja z lekarzem flebologiem i ustalenie planu leczenia. Nie należy bagatelizować pierwszych objawów żylaków i czekać aż same ustąpią. Problem może szybko się pogłębić, doprowadzając do nieprzyjemnych powikłań takich jak zakrzepica żył, zespół pozakrzepowy, wylew naczyniowy i w skrajnych przypadkach – owrzodzenie nóg.
Jak pozbyć się żylaków?
W początkowej fazie choroby bardzo ważna jest zmiana stylu życia i wdrożenie leczenia zachowawczego. Lekarz może zalecić kompresoterapię, która ogranicza uczucie ciężkości nóg, łagodzi ból i niweluje występowanie obrzęków. Jeżeli problem będzie się pogłębiał, może okazać się konieczne leczenie zabiegowe. Do najpopularniejszych metod leczenia żylaków zalicza się laseroterapię, skleroterapię, ablację metodą Radiofrequency oraz system zamykania żylaków VenaSeal. Obecnie istnieje wiele małoinwazyjnych metod usuwania żylaków, które charakteryzują się wysoką skutecznością i krótkim okresem rekonwalescencji.