Orawczyk Klinika Leczenia Żył
Laserowe Usuwanie Żylaków
Laserowe usuwanie żylaków to innowacyjna metoda leczenia, dzięki której lekarz jest w stanie zamknąć niewydolne żyły, bez konieczności wykonywania nacięć na skórze. Pacjent decydujący się na taki zabieg może od razu wrócić do codziennych, niewyczerpujących aktywności. Przy laserowym usuwaniu żylaków kończyn dolnych nie jest konieczna hospitalizacja.
Co wyróżnia laserowe leczenie żylaków?
Laserowe usuwanie żylaków charakteryzuje wysoka skuteczność, brak dolegliwości bólowych i szybki powrót do zdrowia. Wykonany zabieg przy użyciu lasera jest małoinwazyjny i przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, które odznacza się dużym profilem bezpieczeństwa. Zabieg polega na wprowadzeniu do niewydolnej żyły cewnika, przez który emitowane jest światło lasera. Wyzwolona w ten sposób energia przyczynia się do obkurczenia i zamknięcia żyły. Leczenie żylaków przy użyciu lasera nie wymaga chirurgicznego usuwania niewydolnej żyły, wykonywania nacięć, a co za tym idzie – powstawania blizn pooperacyjnych.
Przyczyny powstawania żylaków
Żylaki kończyn dolnych to patologiczne zmiany odcinkowe fragmentów żył, które zlokalizowane są najczęściej w okolicach podudzi. Przewlekła niewydolność żylna dotyczy przede wszystkim żył powierzchniowych oraz tak zwanych perforatorów, czyli połączeń pomiędzy żyłami powierzchniowymi, a głębokimi. Niewydolność naczynia może mieć podłoże zarówno wrodzone, czyli uwarunkowane czynnikami genetycznymi, jak i nabyte. Upośledzenie zastawki żylnej może mieć związek z brakiem aktywności fizycznej, siedzącym trybem pracy, wadami postawy, złą dietą lub otyłością. Do czynników sprzyjających powstawaniu żylaków należą również kuracja hormonalna, ciąża, a także przebyte zapalenie żył głębokich.
Odkształcenie i patologiczna przebudowa naczynia jest efektem zaburzenia prawidłowego krążenia krwi, poprzez hamowanie jej odpływu. Zastój krwi w żyłach powoduje rozciąganie ich ścianek i widoczne zmiany na powierzchni skóry. Oprócz kwestii estetycznych, pacjent decyduje się na wizytę w klinice i przeprowadzenie badań, gdy skarży się na uczucie dyskomfortu w miejscu powstawania żylaków kończyn dolnych. Przede wszystkim pojawia się ból, pieczenie oraz obrzęk.
Przebieg zabiegu laserowego leczenia żylaków
W pierwszej kolejności wymagana jest konsultacja z flebologiem w klinice, który podejmuje decyzję o leczeniu i dobraniu metody leczenia. W przypadku pacjentów, którzy skarżą się na dolegliwości bólowe, podstawą do przeprowadzenia zabiegu jest szczegółowy wywiad i wykonanie zaleconych badań diagnostycznych. Przed laserowym usuwaniem żylaków należy poinformować lekarza o zażywanych lekach, szczególnie hormonalnych.
Usuwanie żylaków musi być również poprzedzone badaniem, które pozwoli ocenić ich stan. Funkcje układu żylnego określa się za pomocą badania ultrasonograficznego (USG), które zostaje uzupełnione o USG Doppler’a. Jest to dodatkowe badanie przepływu krwi w naczyniach. Na podstawie podwójnego obrazowania, lekarz zaleca konkretną metodę leczenia żylaków. Laserowe usuwanie żylaków jest przeprowadzane w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności hospitalizacji pacjentów.
Etapy zabiegu laserowego
Gdy specjalista zakwalifikuje pacjenta do wykonania operacji usuwania żylaków metodą laserową, należy odpowiednio przygotować się do zabiegu. Przede wszystkim trzeba usunąć włosy w miejscu planowanego zabiegu. W pierwszej kolejności flebolog mapuje układ żylny za pomocą aparatury USG, czyli zaznacza na skórze miejsca wprowadzenia lasera oraz punkty, gdzie przebiegają główne pnie żylne i odgałęzienia. Następnie lekarz podaje znieczulenie miejscowe na skórę i tkankę podskórną, co minimalizuje dolegliwości bólowe, pozwala podwyższyć komfort pacjenta i powoduje odsunięcie naczynia od otaczających go tkanek.
Pierwszym etapem zabiegu leczenia niewydolności żylnej jest nakłucie skóry i wprowadzenie do żyły wenflonu, a następnie światłowodu. Laser wytwarzając energię powoduje podgrzanie ściany naczynia, a następnie obkurczenie i zamknięcie żyły. Czas trwania zabiegu jest stosunkowo krótki – cały proces zajmuje nie dłużej niż 1 godzinę. Po operacji laserowego usuwania żylaków zakładana jest pończocha uciskowa, a pacjent pozostaje w gabinecie kilkanaście minut w celu obserwacji stanu zdrowia. Ryzyko powikłań po przeprowadzeniu procedury laserowego usuwania żylaków jest minimalne w porównaniu do zabiegu chirurgicznego. Nie ma konieczności odbywania długotrwałej rekonwalescencji.
Jak w przypadku każdej nowoczesnej metody leczenia niewydolności żylnej w postaci żylaków, zalecany jest krótki spacer po zabiegu w celu wykazania prawidłowości. Powrót do pełnej sprawności trwa kilka tygodni. W tym czasie nie zalecana jest intensywna aktywność fizyczna, a jedynie długie spacery (1-2 h dziennie). Przez pierwszą dobę po operacji laserowej nie należy ściągać opaski uciskowej. Przez kilka następnych tygodni wystarczające jest zakładanie jej na noc.
Laserowa operacja żylaków - efekty
Zabieg laserowego leczenia żylaków jest bardzo skuteczny, a efekty nieporównywalnie szybsze w stosunku do chirurgicznej ingerencji. Laser nie powoduje powstawania blizn, przebarwień ani zgrubień w miejscu, gdzie były widoczne żylaki, a ryzyko nawrotu jest bardzo małe, zwłaszcza, jeżeli pacjent stosuje się do zaleceń lekarza.
Zabiegi leczenia układu żylnego laserem charakteryzuje krótki czas rekonwalescencji, jednak jest on kwestią indywidualną. Zarówno na powrót do codziennych aktywności, jak i efekty mogą wpływać różne czynniki, takie jak np. stan zdrowia, tryb życia pacjenta oraz wiek. Zabieg laserowy przewyższa inne metody leczenia schorzeń żył i tętnic, dlatego przed podjęciem decyzji wykonania zabiegu warto skonsultować się ze specjalistą i omówić wszelkie metody wraz z procedurami leczenia.