Orawczyk Klinika Leczenia Żył
Kiedy żylaki bolą?
Na powstawanie żylaków ma wpływ wiele czynników, takich jak uwarunkowania genetyczne czy niewłaściwy tryb życia. Czasami możemy nie zdawać sobie sprawy z rozwijającej się choroby układu żylnego. W początkowym stadium schorzenia nie musi występować ból kończyn dolnych, jednak z czasem mogą pojawić się poważniejsze objawy, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie.
Ból żylaków a stadium zaawansowania choroby
Osoby ze skłonnościami do powstawania żylaków mogą skarżyć się na ból w łydkach, mrowienie, drętwienie nóg, obrzęki oraz uczucie ciężkości. Do pierwszych objawów powstawania żylaków zalicza się również pajączki, które prawie zawsze wskazują na chorobę układu żylnego. Na tym etapie pacjent nie musi odczuwać bólu nóg, jednak jest to dobry moment, aby podjąć decyzję o leczeniu. Zabieg przeprowadzony we wczesnym stadium schorzenia może dać bardzo dobre efekty w krótkim czasie. Wraz z postępem choroby może pojawić się silniejszy ból nóg, poszerzenia żył podskórnych oraz widoczne zgrubienia. Często po długim siedzeniu lub staniu pojawia się dyskomfort pod kolanem i w pachwinach. Nie jest to problem ortopedyczny, a objaw pogłębiającej się choroby. Zdarza się, że pierwsze symptomy rozwoju choroby są bagatelizowane. Aby nie doprowadzić do rozwoju żylaków i stanów zapalnych, warto zgłosić się do lekarza flebologa. Z czasem pulsujący i rozpierający ból przybiera na sile i staje się bardzo uciążliwy.
Jak radzić sobie z bolącymi żylakami?
Gdy dyskomfort czy ból nóg stają się dokuczliwe, a oczekujemy na wizytę lekarską, warto sobie pomóc na kilka sposobów. Jednym z nich jest 15-minutowy odpoczynek z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca – można położyć się na łóżku, kładąc pod nogi kilka poduszek. Wbrew pozorom należy również zadbać o mało wymagającą aktywność np. rozciąganie nóg, uginanie nóg w kolanach, krążenia stóp czy krótki spacer. W przypadku braku czasu i wykonywania pracy siedzącej, warto chociaż zrobić kilkanaście kroków co pół godziny. Ból nóg można również złagodzić stosując chłodne kompresy czy natrysk zimną wodą. Należy unikać ciepłych kąpieli i wizyt w saunie. Warto pamiętać, że odpowiednie nawodnienie wpływa pozytywnie na cyrkulację krwi, dlatego trzeba zadbać o przyjmowanie ok. 2 l wody w ciągu dnia. Jeżeli naturalne sposoby walki z bólem nóg nie pomogą, można sięgnąć po leki przeciwbólowe. Domowe metody należy traktować jako dodatkową pomoc – nic nie zastąpi wizyty lekarskiej.