Chirurg Naczyniowy – Orawczyk Klinika Leczenia Żył – Leczenie Żylaków – Nowy Sącz, Bielsko Biała

Orawczyk Klinika Leczenia Żył

Jakie są skutki nieleczonych żylaków?

Żylaki kończyn dolnych to dolegliwość, której szczególnie nie należy bagatelizować. Konsekwencje zaniedbania leczenia żylaków mogą być poważne, dlatego należy zadbać o dobrą kondycję układu krwionośnego i profilaktykę. Warto zgłosić się do lekarza po zauważeniu pierwszych objawów. Czym grożą nieleczone żylaki i jak im zapobiec?

Dlaczego żylaki należy leczyć?

Prawidłowo działające żyły odprowadzają krew z kończyn dolnych do serca. Naczynia posiadają zastawki żylne, które zapobiegają cofaniu się krwi, by przepływ odbywał się w jednym kierunku. Żylaki powstają na skutek niewydolnego działania zastawek, powodując zastój w żyłach i wzrost ciśnienia rozpierającego naczynia krwionośne. W konsekwencji pojawiają się na nogach zgrubienia żył w postaci węzłowatych sznurów. W początkowej fazie choroby, żylaki nie powodują charakterystycznych dolegliwości. Bóle łydek, skurcze nocne, zaczerwienienia możemy tłumaczyć przetrenowaniem, pracą siedzącą lub stojącą. Uczucie ciężkich nóg jest najbardziej dotkliwe wieczorem, a zmniejsza się w pozycji leżącej z uniesionymi kończynami. Jednak wraz z poziomem zaawansowania schorzenia pojawiają się inne dolegliwości, takie jak obrzęki, silne bóle i zgrubienia żył. Gdy choroba postępuje, może dojść do nasilenia bólu, szczególnie podczas chodzenia.

Pacjenci, którzy zaobserwują pierwsze objawy żylaków powinni udać się do lekarza i zadbać o profilaktykę. Przede wszystkim należy unikać noszenia obcisłej bielizny, spodni czy skarpet z ciasną gumką. Warto również zrezygnować z noszenia butów na wysokim obcasie. Niektórzy mają predyspozycje genetyczne do powstawania żylaków, jednak bardzo ważny jest tryb życia. Do przyczyn powstawania żylaków należą siedzący tryb życia, palenie papierosów, praca na stojąco, nieodpowiednia dieta czy częste zażywanie gorących kąpieli. 

Nieleczone żylaki – czym to grozi?

Skutki nieleczonych żylaków mogą stawać się coraz poważniejsze i z czasem uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Wówczas pojawia się silny ból, a obrzęki nóg nie ustępują nawet po odpoczynku. Nie zawsze żylaki kończyn dolnych powodują komplikacje i powikłania, jednak zaawansowana i nieleczona choroba może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia chorego. Jednym z groźniejszych powikłań jest pęknięcie żylaka i powstawanie w nim zakrzepu. W takim przypadku naczynia krwionośne stają się coraz mniej elastyczne, a nagromadzona krew stopniowo poszerza średnicę żyły. Cienka ściana jest mniej odporna na różnego rodzaju uszkodzenia, co może skutkować pęknięciem i krwawieniem. 

Niewydolne zastawki uniemożliwiają prawidłowy przepływ krwi, co przyczynia się do zwiększonego ryzyka zakrzepów w żyłach. Powstały zakrzep może zamknąć światło naczynia lub oderwać się od ścianki, powodując zator, często mniejszego naczynia krwionośnego. Jednak jeśli skrzeplina zablokuje tętnicę płucną może dojść do zagrożenia życia pacjenta. Zgrubiałe, wypukłe żylaki nie są problemem natury estetycznej, a chorobą, którą należy leczyć. Obecnie lekarze flebolodzy mogą zaproponować nowoczesne i mało inwazyjne metody usuwania żylaków w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia. Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia niewydolnych żył jest laseroterapia.

 
Oferta specjalna!
Nie ma się czym stresować.
Asysta psychologa przy
każdym zabiegu w cenie!