Orawczyk Klinika Leczenia Żył
Jakie niebezpieczeństwo niosą za sobą nieleczone żylaki?
Żylaki to poważne schorzenie, które dotyka zazwyczaj kobiet. Ból nóg, pajączki i uczucie ciężkości nóg to pierwsze objawy niewydolności żylnej. Nieleczone żylaki mogą być groźne dla zdrowia, powodując stany zapalne żył, a w najgorszym przypadku zator płucny. Jakie jeszcze są konsekwencje żylaków kończyn dolnych?
Dlaczego powstają żylaki?
Żylaki kończyn dolnych to rozszerzenie żył powierzchniowych w postaci krętych, zgrubiałych uwypukleń. Są objawem przewlekłej niewydolności żylnej, której mogą towarzyszyć silne dolegliwości bólowe, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Podstawowym czynnikiem powodującym powstawanie żylaków jest nadciśnienie żylne, które spowodowane jest niewydolnością zastawek, uciskiem na żyły, a także zwężeniem lub niedrożnością żył w wyniku zakrzepicy. Niewydolne zastawki żylne uniemożliwiają prawidłowy przepływ krwi, która cofa się z żył głębokich do powierzchniowych. Większe ciśnienie krwi w naczyniu krwionośnym powoduje rozszerzenie i rozciągnięcie żyły, czego skutkiem są kręte zgrubienia podskórne.
Konsekwencje nieleczonych żylaków
W początkowej fazie niewydolności żylnej pojawiają się pajączki, uczucie ciężkości nóg, świąd czy uczucie drętwienia nóg. Zwykle na tym etapie nie występują dolegliwości bólowe, jednak wszystko zależy od ogólnego stanu zdrowia i indywidualnych predyspozycji. Ignorowanie niepokojących zmian w obrębie nóg może doprowadzić do nasilenia objawów. W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się obrzęki nóg, przebarwienia, zmiany skórne, silne dolegliwości bólowe, a nawet owrzodzenia. Z czasem może również dojść do pęknięcia żylaka i krwotoku. Najgroźniejszym powikłaniem nieleczonych żylaków jest zator płucny, kiedy skrzeplina zamyka światło naczynia płucnego.
Metody leczenia żylaków nóg
Sposoby leczenia żylaków są uzależnione przede wszystkim od stadium rozwoju i przyczyn ich występowania. Bardzo popularną metodą jest laserowe usuwanie żylaków. Zabieg można przeprowadzić na każdym etapie rozwoju choroby – zarówno w przypadku pojawienia się pajączków, jak i krętych, zgrubiałych żylaków. Laseroterapia jest małoinwazyjna, bardzo skuteczna i odznacza się dużym profilem bezpieczeństwa. Zabieg polega na wprowadzeniu do żyły cewnika, przez który dostaje się światło lasera. Wytworzona energia przyczynia się do zamknięcia niewydolnego naczynia krwionośnego. Innymi małoinwazyjnymi metodami leczenia żylaków jest klejenie systemem VenaSeal, zamykanie żył przy użyciu systemu Flebogrif oraz skleroterapia.