Orawczyk Klinika Leczenia Żył
Jak zapobiegać żylakom i innym objawom niewydolności żylnej?
Żylaki kończyn dolnych są najbardziej popularną dolegliwością występującą częściej u kobiet niż u mężczyzn. Nie jest to jedynie problem estetyczny, ale może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.
Początkowe objawy żylaków
Chorobom niewydolności żylnej towarzyszą pewne objawy, których bagatelizowanie może mieć poważne skutki. Początkowo zmiany na skórze nie muszą sprowadzać się do widocznych żył powierzchniowych, ale mogą ograniczać się tylko do pajączków na nogach lub sinoniebieskich naczynek. W przypadku występowania choroby naczyń krwionośnych, mogą pojawić się uczucie ciężkości nóg , ból i obrzęki na udach i łydkach. Często występują sine zmiany podskórne w postaci nieestetycznych grudek i skurcze łydek.
Do powyższych objawów mogą dołączyć kolejne, czyli obrzęki i wysypki na skórze, które czasami zamieniają się w owrzodzenia, najczęściej na kończynach dolnych. Jednak w niektórych przypadkach żylaki i inne zmiany nie są widoczne, ponieważ choroba naczyń krwionośnych może przybierać postać wewnętrzną. Aby skutecznie zapobiegać powstawaniu żylaków warto zastosować domowe sposoby związane z profilaktyką schorzeń układu naczyniowego.
Należy również zwrócić uwagę na tzw. nocne skurcze. Mogą dotyczyć zarówno łydek, jak i mięśni stóp. Do skurczu dochodzi w porze nocnej lub po aktywności fizycznej. Ból utrzymuje się od kilku sekund do nawet kilku minut i towarzyszy mu uczucie ciężkich nóg. Skurcze mogą być zapowiedzią choroby – wówczas należy podjąć odpowiednie leczenie schorzeń żylnych i rozpoznać przyczyny takiego stanu rzeczy.
Jak skutecznie zapobiegać żylakom?
Powstawaniu żylaków sprzyjają przede wszystkim siedzący tryb życia, codzienna praca w pozycji siedzącej, nieprawidłowe odżywianie, brak kontroli masy ciała (nadwaga i otyłość), a także złe codzienne nawyki, które są w dużym stopniu przyczyną wystąpienia żylaków. Zmiany w obrębie kończyn dolnych i przewlekła niewydolność żylna może mieć różne przyczyny, które powinny być rozpoznane przez chirurga naczyniowego. Jak zapobiegać przewlekłej niewydolności żylnej i powstawaniu żylaków?
- Unikaj długotrwałego siedzenia i stania – spaceruj, pływaj, biegaj, tańcz. Aktywność fizyczna, taka jak jazda na rowerze równie skutecznie pobudzi mięśnie nóg do pracy. Ruch sprawia, że mięśnie masują naczynia krwionośne, pomagają krwi powrócić do serca i uniemożliwiają im zastój w żyłach, a to właśnie jest bezpośrednią przyczyną żylaków.
- Siedząc w pracy czy w domu unikaj zakładania nogi na nogę – działa to jak opaska uciskowa, zwiększa ciśnienie krwi w nogach i prowadzi do powstania obrzęku. Wykonuj proste ćwiczenia: kręć stopami, zginaj je w górę i w dół, prostuj nogi w kolanach.
- Jeśli możesz, co 2-3 godziny kładź się na kilka minut z nogami uniesionymi na wysokość ok. 15 cm powyżej poziomu serca. Umożliwia to przepływ krwi w żyłach.
- Dbaj o prawidłową wagę ciała, ogranicz ilości soli w diecie.
- Nie noś skarpet i podkolanówek, które uciskają łydki. Unikaj chodzenia na wysokich obcasach i długotrwałej pozycji stojącej.
- Schładzaj nogi, to poprawia krążenie krwi. Ochładzanie zaczynaj od stóp, przesuwając strumień zimnej wody w górę. Unikaj gorących kąpieli, które utrudniają odpływ krwi z kończyn.
Oprócz trybu życia, do powstawania żylaków kończyn dolnych i przewlekłej niewydolności żylnej może dojść również, gdy w rodzinie występowały przypadki chorób naczyniowych. Podłoże genetyczne jest często przyczyną powstawania żylaków, dlatego należy kontrolować stan żył, przepływu krwi i badać krążenie żylne u chirurga naczyniowego.