Orawczyk Klinika Leczenia Żył
Jak wygląda rekonwalescencja po laserowym usuwaniu żylaków?
Laseroterapia jest jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod usuwania żylaków kończyn dolnych. Efekty są natychmiastowe, a pacjent może powrócić do normalnych aktywności już tego samego dnia po zabiegu. Jednak nie należy zapominać o rekonwalescencji, aby uniknąć powikłań. Zdarza się, że po usuwaniu żylaków za pomocą lasera występuje ból nogi, obrzęki i krwiaki. Jak postępować po zabiegu?
Ból nóg po laserowym usuwaniu żylaków
Ze względu na znieczulenie miejscowe, sam zabieg usuwania żylaków za pomocą lasera jest bezbolesny. Jednak zdarza się, że po ustaniu znieczulenia może pojawić się dyskomfort w okolicy operowanej nogi. Często pojawia się zaczerwienienie, krwiak, siniak lub obrzęk, co jest całkowicie naturalnym następstwem na przeprowadzonym zabiegu. Dolegliwości bólowe mogą występować do tygodnia, natomiast zmiany w wyglądzie skóry nawet dłużej. Jeżeli ból nogi nie mija, nawet po zażyciu leków przeciwbólowych zarekomendowanych przez lekarza, należy zgłosić się na wizytę kontrolną. Metoda laserowego usuwania żylaków jest najbezpieczniejsza i najmniej inwazyjna w porównaniu do innych zabiegów. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko, jednak jeżeli pojawią się niepokojące sygnały, należy skontaktować się z lekarzem który przeprowadził zabieg.
Laserowe usuwanie żylaków – rekonwalescencja
Efekty laserowego usuwania żylaków są natychmiastowe, jednak w okresie rehabilitacji nie można zapominać o wizytach kontrolnych. W rekonwalescencji niezwykle ważne jest uruchomienie nogi – nie należy długo przebywać w pozycji siedzącej i leżącej, szczególnie w pierwszych dniach po zabiegu. Choć pacjent powinien odpoczywać, zalecane są krótkie spacery każdego dnia. Aktywność i praca mięśni nóg zapobiega zastojom. Jednak intensywne ćwiczenia fizyczne mogą być zbyt obciążające dla operowanej nogi. Natomiast przyjmując pozycję leżącą, warto ułożyć nogę nieco wyżej i w razie potrzeby przeprowadzać delikatne masaże. Po zabiegu należy nosić pończochę uciskową przez 2-4 tygodnie, zarekomendowaną przez lekarza. Nie może być zbyt obcisła, aby nie hamować odpływu krwi naczyniami głębokimi. Przez 10 dni lepiej powstrzymać się od kąpieli w gorącej wodzie i zdecydować się na chłodniejszy prysznic. Aby uniknąć komplikacji po laserowym usuwaniu żylaków i nadmiernego bólu, należy przestrzegać zaleceń pozabiegowych.