Orawczyk Klinika Leczenia Żył
Jak skutecznie leczyć żylaki?
Obecnie leczenie żylaków nie musi sprowadzać się do ‘wyrywania’ niewydolnych pni żylnych. Istnieją o wiele bardziej skuteczne i małoinwazyjne metody, dzięki którym nie występują nasilone dolegliwości bólowe, a pacjent może szybko wrócić do sprawności. Małoinwazyjne leczenie żylaków polega na zamykaniu zmienionych chorobowo pni żylnych od środka. Zabiegi wykonuje się metodami termicznymi, chemicznymi i chemiczno-mechanicznymi.
Metody chemiczne – klejenie systemem VenaSeal, skleroterapia
Najmniej inwazyjną metodą usuwania żylaków jest klejenie system VenaSeal, który polega na podaniu do chorej żyły specjalnego kleju za pomocą urządzenia przypominającego pistolet. Preparat powoduje zamknięcie światła naczynia i zapoczątkowuje proces jego zarastania, co z kolei prowadzi do zmniejszenia lub całkowitego zniknięcia poszerzonych splotów żylnychSkleroterapia to tradycyjna, ale równie skuteczna metoda usuwania żylaków. Zabieg sprawdzi się w leczeniu pajączków, oraz większych żylaków, które ‘nie zniknęły’ po zastosowaniu innych technik. Skleroterapia polega na wprowadzeniu do żyły środka chemicznego wywołującego stan zapalny i w konsekwencji zamknięcie światła naczynia. Pod wpływem podanego preparatu następuje uszkodzenie komórek ścian nabłonka i ich zwłóknienie. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, przy pomocy cienkiej igły, bez konieczności znieczulenia.
Metoda termiczna – leczenie laserem
Jedną z najpopularniejszych metod leczenia żylaków jest laseroterapia, w tym najlepsza z nich ablacja żył, przy pomocy fal radiowych (tzw RF- radiofrequency). W metodach tych wykorzystuje się energię termiczną w celu uzyskania zwłóknienia i zrośnięcia niewydolnej żyły. Zabieg polega na wprowadzeniu do żyły cewnika, przez który zostaje emitowana wiązka lasera. Wyzwolona energia powoduje zamknięcie światła naczynia krwionośnego. Metody termiczne wymagają podania znieczulenia miejscowego, w celu zminimalizowania dolegliwości bólowych, ryzyka oparzenia. Laseroterapia umożliwia leczenie zmian chorobowych, zarówno na wczesnym, jak i zaawansowanym etapie.
Metoda chemiczno-mechaniczna – Flebogrif
System Flebogrif należy do najnowocześniejszych metod usuwania żylaków kończyn dolnych. Łączy w sobie dwa elementy: mechaniczny, polegający na uszkodzeniu śródbłonka naczyniowego, powodującego obkurczenie naczynia oraz chemiczny, wykorzystujący środek chemiczny w celu zrośnięcia żyły. Zastosowanie dwóch mechanizmów skutkuje zamknięciem i wyłączeniem z obiegu niewydolnej żyły. System Flebogrif niesie za sobą wiele zalet m.in. niskie ryzyko powikłań, brak znieczulenia ogólnego oraz stosunkowo niski koszt zabiegu. Wadą tej metody jest stosunkowo duże ryzyko otwarcia się, uprzednio zamkniętej żyły