Orawczyk Klinika Leczenia Żył
Jak długo boli noga po operacji żylaków?
Obecnie istnieją małoinwazyjne i bezpieczne metody usuwania żylaków. Efekty natury estetycznej są widoczne niemal od razu po zabiegu, jednak mogą pojawić się krwiaki, opuchlizna, mrowienie i ból nogi. Ile czasu trwają dolegliwości bólowe po operacji i jak sobie z nimi radzić?
Ból nogi po usunięciu żylaków
Bardzo często pacjenci skarżą się na uczucie dyskomfortu po operacji żylaków. Mogą dodatkowo wystąpić zmiany na nodze w postaci siniaków, zaczerwienienia czy opuchlizny. Zdarzają się również dolegliwości bólowe, które są naturalnym zjawiskiem. Powinny ustąpić do tygodnia po zabiegu. W razie konieczności można przyjmować leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty. Jednak jeżeli ból nogi nie mija po przyjęciu leków, nasila się i nie ustępuje po tygodniu, warto skonsultować się z lekarzem przeprowadzającym zabieg. Powikłania po zabiegu są rzadkością i najczęściej występują, jeżeli pacjent nie przestrzega zaleceń lekarza. Najczęściej występują krwiaki podskórne, które mogą utrzymywać się do 4 tygodni po zabiegu. Obrzęk zazwyczaj ustępuje po 48 godzinach od operacji żylaków.
Rekonwalescencja i postępowanie po operacji
Aby uniknąć dolegliwości bólowych po zabiegu usuwania żylaków ważne jest natychmiastowe uruchomienie, aby zapobiec zastojowi w żyłach. Po opuszczeniu kliniki można udać się na krótki półgodzinny spacer, a następnie położyć się z uniesioną nogą na poduszce. W przypadku zastosowania metod laserowych, należy pamiętać o noszeniu pończochy uciskowej o odpowiedniej sile nacisku, aby krew mogła odpływać naczyniami głębokimi- zalecenie to nie jest konieczne w przypadku klejenia żył. Lekarz przeprowadzający zabieg decyduje o rodzaju opaski oraz ile czasu należy ją nosić. Po operacji usunięcia żylaków można od razu wrócić do codziennych, mało wymagających czynności. W przypadku wykonywania lekkiej pracy, zwykle nie jest konieczne wystawienie zwolnienia lekarskiego. Jednak w przypadku silnych dolegliwości bólowych, należy jak najszybciej udać się do lekarza, który zaleci dalsze postępowanie. Nowoczesne sposoby usuwania żylaków (np. klejenie, metoda laserowa) nie wymagają długiej rekonwalescencji, a pacjent może zaraz po zabiegu opuścić ośrodek, gdzie przeprowadzany był zabieg.
Jak dbać o nogi po operacji żylaków?
Profilaktyka wtórna jest niezwykle ważna dla podtrzymania efektów zabiegu oraz zmniejszenia ryzyka pojawienia się nowych żylaków. Warto pamiętać o codziennej dawce ruchu – sprawdzą się mało wymagająca aktywność w postaci spacerów, jazdy na rowerze czy pływania. Ćwiczenia, jak i zbilansowana dieta pozytywnie wpłyną na układ krążenia, zmniejszając ryzyko pojawienia się żylaków. Osoby, które wykonują długotrwałą pracę stojącą lub siedzącą powinny co jakiś czas zrobić sobie przerwę, udać się na krótki spacer, napinać mięśnie łydek czy stanąć na palcach, co usprawni przepływ krwi. W profilaktyce żylaków równie ważne są unikanie sauny i gorących kąpieli na rzecz letniego lub zimnego prysznica. Nie należy również nosić obcisłej odzieży, wyszczuplającej bielizny ani chodzić na wysokich obcasach. Szczególnie osoby ze skłonnościami do powstawania żylaków, powinny przestrzegać powyższych zasad. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości oraz przede wszystkich groźnych chorób układu krążenia.