Orawczyk Klinika Leczenia Żył
Czy po operacji żylaków można chodzić ?
Żylaki w zaawansowanych stadiach wymagają przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Współczesna medycyna oferuje wiele możliwości małoinwazyjnego usuwania żylaków. Dzięki nowoczesnym metodom nie ma konieczności długiej rekonwalescencji, jednak należy przestrzegać kilku ważnych zasad, aby uzyskać oczekiwany efekt.
Zalecenia po zabiegu usuwania żylaków
Poddając się zabiegowi każdy pacjent musi liczyć się z tym, że niezbędne będzie stosowanie się do zaleceń lekarza. Czas i przebieg rekonwalescencji jest uzależniony od formy leczenia, stadium zaawansowania choroby, jak i zdolności regeneracyjnych organizmu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia żylaków jest klejenie niewydolnych żył, przy pomocy amerykańskiego systemu VenaSeal. Jest to zabieg w pełni bezpieczny, małoinwazyjny i nie wymaga skomplikowanej formy znieczulenia czy to ogólnego, czy tez ‘do kręgosłupa’. Pacjent może tego samego dnia wrócić do wykonywania codziennych obowiązków. Umiarkowana aktywność jest wskazana i pozwala uniknąć zakrzepów w żyłach. Po zabiegu należy jak najwcześniej zacząć chodzić. Jeżeli przez kolejne dni wystąpią bóle nóg, drętwienie czy mrowienie kończyn, warto udać się na kilkuminutowy spacer. W trakcie rekonwalescencji należy unikać długotrwałego pozostawania w pozycji siedzącej lub stojącej, noszenia obcisłych ubrań, butów na wysokim obcasie oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów.
Jak dbać o nogę po zabiegu?
Chodzenie po usuwaniu żylaków ma w dużym stopniu wpływ na efekty zabiegu. W zależności od metody usuwania żylaków i zaleceń lekarza, należy przestrzegać kilku innych zasad. W celu uzyskania najlepszych efektów i uniknięcia nawrotu żylaków, zaleca się noszenie pończochy lub opaski uciskowej. Optymalny ucisk nogi usprawni krążenie krwi oraz przyspiesza wchłanianie się krwiaków. Po zabiegu może pojawić się dyskomfort lub dolegliwości bólowe w operowanym miejscu. W tym przypadku można zastosować środki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty. Aby zniwelować ból i zaczerwienienia, warto wykorzystać zimne okłady np. w formie żelu. Jeżeli jest taka możliwość, należy od czasu do czasu w ciągu całego dnia leżeć z lekko uniesioną nogą.
Efekty leczenia żylaków
Po zabiegu mogą pojawić się tkliwe zgrubienia, krwiaki i niewielki obrzęk, co jest naturalnym stanem, wynikającym z procesu zapalnego, jaki toczy się w miejscu zamykanych, poszerzonych splotów żylnych. Zmiany te, samoczynnie wchłaniają się po kilku tygodniach. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko, jednak jeżeli wystąpią niepokojące dolegliwości, należy zgłosić się do lekarza przeprowadzającego zabieg. Warto również pamiętać o profilaktyce wtórnej. Dzięki temu pacjent może zmniejszyć prawdopodobieństwo powstawania nowych żylaków. Profilaktyka powinna być stosowana przede wszystkim przez osoby w grupie ryzyka. Warto zdrowo się odżywiać i na stałe wprowadzić aktywność fizyczną np. dłuższe spacery, jazdę na rowerze, pływanie czy taniec. Stosując nowoczesne metody usuwania żylaków, pacjent może spodziewać się zadowalających efektów kosmetycznych w bardzo krótkim czasie. Jednak nie należy zapominać o wizytach kontrolnych oraz prowadzeniu zdrowego trybu życia.