Orawczyk Klinika Leczenia Żył
Czy laserowe usuwanie żylaków jest bezpieczne?
W ostatnich latach nastąpił przełom technologiczny w zabiegach usuwania żylaków. Obecnie do najczęściej wykorzystywanych metod należy laseroterapia, która jest najmniej inwazyjna spośród wszystkich zabiegów leczenia żylaków. Na czym polega ta metoda i jakie daje efekty?
Przebieg zabiegu laserowego usuwania żylaków
Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu należy wykonać niezbędne badania diagnostyczne zalecone przez lekarza flebologa. Jeżeli pacjent zostanie zakwalifikowany do laseroterapii, następuje właściwa procedura. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych przy pomocy aparatury USG, dając pewność precyzyjnego wyłączenia niewydolnej żyły z krwioobiegu. W pierwszej kolejności lekarz zaznacza układ żylny przy pomocy aparatu USG, a następnie rysuje na nodze punkty przebiegu głównych pni żylnych i ich rozgałęzienia. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, co eliminuje dolegliwości bólowe. Może pojawić się jedynie lekki dyskomfort, uzależniony od indywidualnej odporności pacjenta. Następnie do niewydolnej żyły wprowadzany jest cewnik poprzez małe nakłucie. Końcówka cewnika wprowadza do naczynia światło lasera i delikatnie wyjmuje światłowód, doprowadzając do zamknięcia żyły. Cała procedura trwa ok. 45-60 minut, w zależności od wielkości obszaru, na którym znajdują się żylaki.
Postępowania po zabiegu
Laserowe usuwanie żylaków jest metodą bezpieczną, małoinwazyjną i daje natychmiastowo satysfakcjonujące efekty. Pacjent może od razu po zabiegu wrócić do codziennej aktywności. Przez tydzień lub zgodnie z zaleceniami lekarza istnieje konieczność noszenia pończochy lub opaski uciskowej. Nie należy przebywać zbyt długo w pozycji leżącej lub siedzącej – rekomendowane są krótkie spacery, które pobudzą krążenie krwi. W ciągu pierwszych dwóch tygodni pacjent powinien zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego oraz długich podróży samochodem lub samolotem. Warto pamiętać, że działanie promieni słonecznych może spowodować wystąpienie przebarwień, dlatego lepiej unikać wystawiania kończyny na silne słońce.