Chirurg Naczyniowy – Orawczyk Klinika Leczenia Żył – Leczenie Żylaków – Nowy Sącz, Bielsko Biała

Orawczyk Klinika Leczenia Żył

Co zrobić, gdy pęknie żylak na nodze?

Żylaki kończyn dolnych to rozszerzenia żył w postaci splotów i uwypukleń. Ich pojawienie się jest konsekwencją przewlekłej niewydolności żylnej. W zaawansowanej fazie choroby żylak może pęknąć. Jak postępować w takiej sytuacji?

Najczęstsze przyczyny krwotoku z żylaka

Jedną z konsekwencji zaawansowanych żylaków kończyn dolnych jest pęknięcie żylaka i krwotok. Może nastąpić na skutek:

  • urazu mechanicznego miejsca, w którym znajduje się żylak,
  • zmian zapalno-zakrzepowych, znajdujących się w okolicy żylaków,
  • nasilającego się owrzodzenia podudzi,
  • wysokiego ciśnienia krwi w niewydolnej żyle, np. z powodu długotrwałego chodzenia lub stania. 

Pęknięcia samoistne zdarzają się rzadko. Zwykle żylaki pękają na skutek urazów mechanicznych. W przypadku uderzenia należy sprawdzić, czy nie doszło do pęknięcia i obserwować skórę w miejscu znajdowania się żylaka.

Dlaczego żylaki pękają?

Zdrowe żyły odprowadzają krew z kończyn dolnych w kierunku serca. Aby krew nie cofała się pod wpływem grawitacji, żyły wyposażone są w zastawki. Jednak, gdy są niewydolne następuje tzw. refluks żylny, który powoduje zwiększone ciśnienie w naczyniu i zastój krwi. Wówczas tworzą się zgrubienia podskórne o krętym przebiegu, czyli żylaki. Zdarza się, że w miejscu powstania żylaka skóra jest cienka lub uszkodzona przez stan zapalny, owrzodzenie lub inne schorzenie. Wzrost ciśnienia żylnego może spowodować pęknięcie żylaka. Duże żylaki znajdujące się płytko pod skórą mogą ulec uszkodzeniu podczas aktywności fizycznej, a nawet niewielkiego urazu np. przypadkowego uderzenia o brzeg łóżka. 

Postępowanie po urazie żylaka

Najłatwiej dochodzi do pękania żylaków znajdujących się na przedniej powierzchni podudzia w okolicy piszczeli. Wówczas następuje obfity i nagły krwotok, który może doprowadzić do dużej utraty krwi. W takiej sytuacji należy silnie ucisnąć miejsce krwawienia, założyć ciasny opatrunek uciskowy i ułożyć pacjenta w pozycji leżącej z uniesioną nogą, co odciąży układ żylny. Po pęknięciu żylaka, niezbędna będzie konsultacja z lekarzem, który wdroży plan leczenia.

Czy żylaki jest groźne?

Żylaki nie są jedynie problemem kosmetycznym, ale schorzeniem wymagającym leczenia. Bagatelizowanie problemu może doprowadzić do groźnych powikłań, m.in. krwotoku na skutek pęknięcia żylaka. Równie poważnymi konsekwencjami mogą być zapalenia zakrzepowo-zatorowe oraz zator płucny. W przypadku pojawienia się żylaków, warto udać się do lekarza flebologa, który zaproponuje najlepszą metodę leczenia żylaków.

 
Oferta specjalna!
Nie ma się czym stresować.
Asysta psychologa przy
każdym zabiegu w cenie!