Orawczyk Klinika Leczenia Żył
Jakie są objawy obrzęku limfatycznego nóg?
Obrzęk limfatyczny może mieć różne stopnie nasilenia – od łagodnego do zaawansowanego, nazywanego słoniowacizną. Po zaobserwowaniu pierwszych zmian obrzękowych i charakterystycznych objawów, można zatrzymać postęp choroby i przywrócić komfort życia. Jakie są główne objawy obrzęku limfatycznego?
Co to jest obrzęk limfatyczny?
Obrzęk limfatyczny to obrzęk skóry i tkanki podskórnej, spowodowany nadmiernym gromadzeniem się limfy (chłonki) w przestrzeniach międzykomórkowych. W naczyniach limfatycznych chłonka transportuje limfocyty i białka z tkanek do układu krążenia. Jeżeli naczynia z jakiegoś powodu zostaną uszkodzone, limfa akumuluje się w tkankach i dochodzi do powstawania zmian obrzękowych. Początkowo obrzęk jest odwracalny i może ustąpić w wyniku wdrożenia właściwego leczenia. Choroba najczęściej obejmuje dłonie, stopy i kostki, jednak można zaobserwować zmiany na całej kończynie lub kilku równocześnie.
Jakie są objawy obrzęku limfatycznego nóg?
Objawy obrzęku limfatycznego zmieniają się w miarę postępu schorzenia. Na początkowym etapie choroby tkanki są miękkie i podatne na ucisk. Z czasem skóra twardnienie, pojawiają się przebarwienia i zrogowacenia. Obszar objęty obrzękiem powiększa się, funkcje kończyny stają się upośledzone oraz zmniejsza się elastyczność stawów. Zaawansowane stadium schorzenia nazywane jest słoniowacizną. Do najczęściej występujących objawów obrzęku limfatycznego zalicza się:
- uczucie ciężkości kończyny,
- obrzęk palców (tzw. palce kiełbaskowate),
- przyrost objętości kończyny,
- zanik fałdu oddzielającego palce od śródstopia,
- poprzeczne bruzdy na palcach,
- dolegliwości bólowe,
- zaczerwienienie,
- nadmierne napięcie skóry,
- gorączkę i dreszcze.
Obrzęk limfatyczny jest schorzeniem postępującym, dlatego nie należy zwlekać z wizyta u lekarza. Wczesne wdrożenie odpowiedniego leczenia może spowolnić rozwój choroby. Leczenie najczęściej polega na drenażu limfatycznym manualnym oraz drenażu kompresyjnym, które mają na celu usprawnienie przepływu limfy.
Jakie są przyczyny powstawania obrzęku limfatycznego?
Obrzęk limfatyczny rozwija się w następstwie uszkodzenia naczyń chłonnych przez różne czynniki. Jedną z przyczyn powstawania obrzęku są wady wrodzone, kiedy dochodzi do braku rozwoju lub niedorozwoju naczyń lub węzłów chłonnych. Schorzenie może być jednym z objawów choroby Milroya, zespołu Turnera oraz zespołu Proteusza. Do czynników nabytych zalicza się choroby tkanki łącznej, urazy na skutek przeprowadzonej operacji, choroby pasożytnicze, przewlekłą niewydolność żylną oraz zmiany nowotworowe prowadzące do niedrożności naczyń limfatycznych.