Orawczyk Klinika Leczenia Żył
Zalecenia po laserowym usuwaniu żylaków
Zabieg laserowy jest nowoczesną i małoinwazyjną metodą usuwania żylaków kończyn dolnych. Przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, bez ingerencji chirurgicznej. Laserowe leczenie niewydolnych żył pozwala uniknąć nacięć i blizn pooperacyjnych, które związane są zwykle z klasyczną operacją usuwania żył. Przestrzegając pozabiegowych zaleceń lekarza, pacjenci mogą liczyć na długotrwałe efekty.
Funkcjonowanie po zabiegu
Operacja laserowa polega na zamknięciu światła niewydolnej żyły kończyny dolnej przy zastosowaniu energii laserowej. Po zabiegu pacjentom zaleca się stosowanie specjalnych pończoch uciskowych zgodnie z zaleceniami lekarza. W zależności od schorzenia, poleca się noszenie pończoch od kilku do kilkunastu dni. Bezpośrednio po operacji laserowej nie należy długo przebywać w bezruchu. Krótkie, nawet kilkunastominutowe spacery minimalizują ryzyko wystąpienia powikłań. Natomiast niewskazane są noszenie butów na obcasach oraz intensywny wysiłek fizyczny (np. bieganie, pływanie) przez 2 tygodnie po zabiegu. Należy również unikać długich kąpieli w gorącej wodzie – zaleca się korzystanie z prysznica.
Rekonwalescencja po zabiegu usuwania żylaków trwa zwykle do 6 tygodni. Aby uniknąć powikłań i nie dopuścić do powstawania zakrzepów w żyłach, trzeba przestrzegać zaleceń specjalisty. Po usunięciu żylaków niewskazane jest przebywanie na słońcu, ponieważ promieniowanie może sprawić, że na skórze pojawią się przebarwienia. Natomiast warto zdecydować się na masaże lub hydromasaże, usprawniające krążenie krwi. Lekarz może zalecić przyjmowanie leków zapobiegających powstawaniu zakrzepów.
Jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
Zamknięcie niewydolnej żyły podczas zabiegu to pierwszy etap leczenia żylaków. Pod wpływem energii laserowej w żyle wytwarza się miejscowy stan zapalny, który prowadzi do włóknienia. Cały proces trwa kilkanaście dni – dopiero po tym czasie możliwa jest ocena efektu laseroterapii. Efektem laserowego usuwania żylaków jest poprawa wyglądu skóry na nogach oraz zlikwidowanie dolegliwości spowodowanych żylakami, czyli obrzęk czy bóle nóg. Laseroterapia wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością. Zamknięcie naczynia żylnego jest trwałe, jednak dopiero po pewnym czasie można mieć całkowitą pewność, że pacjent nie będzie zmagał się z żylakami. Jednak może okazać się, że patologicznym zmianom uległy również inne naczynia żylne, dlatego warto dbać o profilaktykę żylaków oraz korzystać z zabiegów dodatkowych, rekomendowanych przez lekarza, które minimalizują rozwój schorzenia.
Skuteczność laserowego usuwania żylaków ocenia się na 98-99%. Jednak należy pamiętać, że efekty zabiegu są kwestią indywidualną. Wpływają na nie takie czynniki jak stan zdrowia, wiek, tryb życia pacjenta oraz przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Nieleczone żylaki mogą doprowadzić do wystąpienia zakrzepicy żył, dlatego warto udać się do lekarza flebologa po zaobserwowaniu niepokojących objawów, takich jak widoczne, zgrubiałe żyły, uporczywy ból kończyn dolnych, obrzęk nóg, świąd w okolicach popękanych naczynek czy zespół niespokojnych nóg.